البلدانیات

معرفى اجمالى

«البلدانيات»، كتابى است به زبان عربى كه به معرفى شهرها و روستاهايى كه سخاوى بدان‌ها سفر كرده و در آنها حديث شنيده است، مى‌پردازد.

ساختار

كتاب؛ مشتمل بر هشتاد بخش است كه هر يك از اين بخش‌ها به معرفى يكى از شهرها يا قريه‌هايى كه مولف بدان‌ها سفر كرده و در آنجا حديث شنيده، اختصاص يافته است. نام اين شهرها به ترتيب حروف الفبا تنظيم گرديده است.

گزارش محتوا

محقق كتاب ضمن مقدمه‌اى در دو باب، به معرفى مولف و كتاب حاضر و كارى كه در راستاى پژوهش آن به انجام رسانيده مى‌پردازد. وى در بخشى از اين مقدمه به توضيح برخى اصطلاحاتى كه در اين كتاب زياد مورد استفاده قرار گرفته، مى‌پردازد.
پس از آن متن كتاب با مقدمه مولف آغاز مى‌شود. در اين مقدمه مولف به معرفى نخستين كسانى كه در موضوع بلدانيات آثارى از خود به يادگار گذاشته‌اند، مى‌پردازد.
نام شهرها و قريه‌ها به ترتيب حروف الفبا ذكر گرديده و مولف پس از ضبط دقيق تلفظ نام آنها، به معرفى موقعيت جغرافيايى هر شهر يا قريه، ويژگى‌هاى طبيعى آن و نيز معرفى برخى از رجال مشهور آن پرداخته است. در ادامه احاديثى را كه در شهرها يا قراى مذكور استماع كرده با ذكر سلسله سند كامل بازگو مى‌كند.

وضعيت كتاب

كتاب حاوى پاورقى‌هايى به قلم محقق و نيز فهرست‌هاى ذيل مى‌باشد:
فهرست آيات، احاديث، آثار و اقوال ماثوره، اشعار، فوائد النثوره و فهرست موضوعات.

منابع:

1- مالكى، هيبت الله، معرفى كتاب، كتاب ماه تاريخ و جغرافيا، آذر 1378، ش 26.
2- مقدمه محقق آقاى حسام بن محمد القطّان.
3- متن كتاب.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

  • اندازه قلم
  •  

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب

×

برای استفاده کاربردی تر از سایت ، اپلیکیشن بازار کتاب قائمیه را دانلود نمایید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.