التعلیقه الاستدلالیه علی تحریر الوسیله (الحج)

التعلیقه الاستدلالیه علی تحریر الوسیله تعليقه‌اى استدلالى بركتاب تحرير الوسيله امام خمینی ره می باشد که توسط جناب آية اللَّه شيخ ابوطالب تجليل تبريزى به زبان عربی  تنظیم گردیده است .

نکته که باید تذکر بدهیم این است که کتاب پیش روی شما فقط شامل بخش حج  و در یک جلد می باشد .

مؤلف

آية اللَّه شيخ ابوطالب تجليل تبريزى از فقهاى مشهور قم كه به تدريس دوره عالى فقه اشتغال دارد.

ايشان تا سال 1364 ه‍. ق در تبريز مشغول تحصيل و در آن سال به حوزه علميه قم منتقل شدند، استاد بزرگ او در تبريز مرحوم آيت اللهى برادر مرحوم علامه طباطبائى (ره) بود.
اساتيد ايشان در قم در فقه و اصول حضرات آیت‌الله بروجردى (ره) و آیت‌الله حجت (ره) كه پس از فراغ از سطح از سال 1366 ه‍. ق تا زمان رحلت آن بزرگواران در درس آن دو فقيه كم نظير حاضر بودند، و همچنين از آیت‌الله علامه طباطبائى (ره) سطح و خارج مكاسب و در فلسفه نيز منظومه و اسفار تلمذ نموده است و همچنين از امام راحل آیت‌الله خمينى (ره) كه جامع معقول و منقول بودند تلمذ كردند.
پس از سال 1380 ه‍. ق به تدريس و تأليف اشتغال و از سال 1391 ه‍. ق تا كنون خارج فقه و اصول تدريس كردند.

توضیح

كتاب "تحرير الوسيلة" بهترين وسيله ايست كه يك مكلف در سير و سلوك خويش ميتواند از آن بهره جويد، كتابى با پيوندى استوار و شيوه‌اى شايسته، چه اينكه به خوبى وظيفه عملى فرد را مشخص ساخته و وظايف مكلفين را به درستى تشخيص داده است، و اين نيست مگر با اتكا بر دو دليل: دليل اجتهادى و دليل فقاهتى، كه هر دو از كتاب و سنّت سرچشمه گرفته‌اند.
اگر شهيد اوّل قدّس اللَّه نفسه الزكيّة كتاب "المعة الدمشقيّة" را در زندان نوشت، امام عظيم الشأنمان نيز كتاب تحرير الوسيله را در روزهاى تبعيد در شهر بورساى تركيه نوشت، در حاليكه غير از سه كتاب "وسيلة النجاة" و"عروة الوثقى" و "وسائل الشيعه" كتابى در دسترس نداشت.
بله غير از اين سه كتاب در دست نداشت اما اگر نفس متعاليش خزانه علوم حقه نبوده و قلبش منزلگاه الهامات و اخبار ربانى نمى‌بود چنين كتاب جاودانه‌اى آن هم در آن شرايط دشوار پديد نمى‌آمد.
نظر به اهمّيت اين كتاب، بسيارى از علما و فقها به شرح و تعليق آن پرداخته‌اند.
كتاب حاضر نيز يكى از سلسله كتاب‌هاى بسيار است، و تعليقه‌اى استدلالى بر"تحرير" به حساب مى‌آيد، كه نوشته آية اللَّه شيخ ابوطالب تجليل تبريزى دام بقائه مى‌باشد.
مصنف درباره اين كتاب چنين مى‌گويد: اين تعليقاتى است كه بر بعضى مسائل كتاب "تحرير الوسيلة" نوشته عالم الهى، فقيه حكيم، امام نهضت اسلامى عصر، آية العظمى خمينى، اعلى اللَّه مقامه نوشته‌ام. و در آن آنچه را كه در مسائل به نظر قاصرم آمده آورده‌ام.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

  • اندازه قلم
  •  

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب

×

برای استفاده کاربردی تر از سایت ، اپلیکیشن بازار کتاب قائمیه را دانلود نمایید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.