عجائب المقدور فی نوائب تیمور

معرفى اجمالى

كتاب حاضر دربردارنده زندگى‌نامه تيمور لنگ مى‌باشد كه به زبان عربى و با قلمى شيوا توسط ابوالعباس شهاب‌الدين احمد بن محمد الدمشقى بن عربشاه در يك جلد به رشته تحرير درآمده است.

ساختار:

اين كتاب داراى سيصد و نوزده فصل همراه با يك خاتمه بوده و از ولادت تا هنگام مرگ تيمور لنگ را همراه با جزئيات كامل نقل كرده است.

گزارش محتوا :

نويسنده در ابتداى كتاب، نسب تيمور لنگ را ذكر مى‌نمايد و اينكه وى از خانواده‌اى مغولى و فقير بوده كه در عين حال او و پدرش از هيچ كار پستى روى‌گردان نبوده‌اند. به گونه‌اى كه در يكى از شب‌ها، گله چوپانى را به سرقت مى‌برد؛ اما چوپان به سمت او دو تير پرتاب كرده كه يكى از آنها به شانه و ديگرى به پاى او اصابت مى‌نمايد و باعث نقص عضو وى مى‌شود و پا به فرار مى‌گذارد. سپس عده‌اى از اراذل و اوباش آن منطقه را به دور خود جمع كرده و بناى تمرد و شورش بر حاكم وقت بلخ و ماوراءالنهر كه سلطان حسين نام داشت، مى‌گذارد. ايشان با راهزنى و غصب اموال، عرصه را بر مردم آن مناطق تنگ نمود تا اينكه با دخالت نيروهاى دولتى و حمايت‌هاى مردم، از منطقه پا به فرار نهاده و از رود جيحون عبور كرد تا اين كه به بلاد خراسان رسيده و جنايت‌هاى خود را در آن سامان از سر گرفت.

سپس نويسنده كتاب به شورش‌هاى تيمور لنگ در مناطق مختلف؛ همانند تركستان، سمرقند، خوارزم، سيستان، سبزوار و مناطق مختلف مى‌پردازد كه بر اثر آن خون‌هاى زيادى بر روى زمين ريخته شده و تا پايه‌هاى حكومت تيمور لنگ بر روى اجساد ديگران بنا شود.

 

 

جهت دانلود و مشاهده كتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب

×

برای استفاده کاربردی تر از سایت ، اپلیکیشن بازار کتاب قائمیه را دانلود نمایید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.