بسمه تعالی
با توجه به تماس های مکرر و گسترده ی کاربران محترم بخصوص محققین ، طلاب ، دانشجویان و روحانیون کاروان های حج ، بر اساس احساس تکلیف
سایت و نرم افزارهای قائمیه بصورت موقت راه اندازی شد.

روابط عمومی موسسه تحقیقات رایانه ای قائمیه

فضائل القدس

معرفى اجمالى:

«فضائل القدس» اثر عربى ابوفرج عبدالرحمن ابن على ابن الجوزى ( 597- 510 ق)، بيان فضائل قدس مى‌باشد كه در پاسخ به درخواست بعضى از دوستان نويسنده، تأليف شده است.

ساختار:

كتاب با مقدمه محقق آغاز و مطالب در بيست و هفت باب تنظيم شده است. مؤلف در بيان مطالب و مباحث، از آيات، روايات و اشعار عرب استفاده نموده است؛ آيات را كامل بيان كرده و تفسير آن‌ها را نيز آورده است.

مؤلف در ابواب كتاب، فضائل قدس را بيان كرده و آن را شرح و توضيح داده است. محقق كتاب جبرائيل سليمان جبّور مى‌باشد.

گزارش محتوا:

در مقدمه، پيرامون نسخه‌هاى خطى، و موضوع كتاب، مطالبى بيان شده و بعد از آن، شرح زندگى مؤلف به صورت جامع و كامل آمده است. در اين مقدمه، پيرامون مجالس ابن جوزى كه ابن جبير در آن حاضر بود، بازپس‌گيرى قدس از دست صليبيون در عهد مؤلف، زمان وفات، اخلاق، ادب، اسامى كتاب‌هاى مؤلف مطالبى بيان و توضيح داده شده است.

برخى از ابواب كتاب به صورت مستقل و برخى به هم مرتبط مى‌باشد مانند باب اول و باب پنجم كه هر دو در مورد فضيلت بيت المقدس است.

مؤلف در بعضى از ابواب، فضيلت اعمال در اين سرزمين را بيان نموده است مانند: فضيلت زيارت قدس، مضاعف بودن حسنات و سيئات در قدس، فضيلت نماز در آن و فضيلت سكونت در بيت المقدس.

در اين ابواب از عجايب سرزمين قدس و بيت المقدس سخن گفته شده و اسامى بزرگانى كه در اين سرزمين زندگى كرده و يا قبور آنان در اين مكان است، بيان شده است. همين طور برخى از اماكن، مساجد، مناطق و... اين سرزمين معرفى شده است.

 

جهت دانلود و مشاهده كتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب