الحلل السندسیه فی الاخبار والآثار الاندلسیه

معرفى اجمالى

الحلل السندسية فى الاخبار و الآثار الاندلسية، تأليف امير شكيب ارسلان، به زبان عربى است و موضوع آن، بيان آثار و اخبار اندلس مى‌باشد.

ساختار

كتاب، در دو جلد تأليف شده است كه ما در مقام معرفى جلد دوم هستيم. جلد دوم، بدون مقدمه مى‌باشد و از ابتداى كتاب، مطالب و مباحث آن آغاز مى‌گردد و هيچ‌گونه باب‌بندى و فصل‌بندى ندارد.

گزارش محتوا

مؤلف، در آغاز، از حكما، فقها و ادباى بزرگوار و سرشناسى از شهر«طليطله»، همچون ابو القاسم، احمد بن محمد بن داوود تجيبى، متوفى سنه 383 و ابو جعفر، احمد بن سهل بن محسن انصارى مقرى، معروف به ابن حداد، متوفى در سنه 389 و احمد بن محمد بن حسن معافرى، متوفى در سنه 393 و... ياد كرده است.

آن‌گاه، به ذكر شهرهاى مشهور و نواحى مختلف اندلس و علما و دانشمندان منسوب به آن نواحى و شهرها پرداخته است؛ نواحى و شهرهايى همچون«قُشُبْرَة»، «اُقْلِيش»، «قونكة»، «بسيطة»، «شنتجالة» و... و بزرگانى همچون ابو الحسن على بن محمد بن احمد انصارى قشبرى، ابو العباس احمد بن قاسم مقرى اقليشى، ابو اسحاق ابراهيم بن محمد بن خيره قونكى، ابو عثمان سعيد بن سعيد شنتجالى و... سخن گفته است و در لابه‌لاى اين مباحث، از نامه‌هاى سلطنتى كه بين پادشاهان مختلف همچون سلاطين غرناطه و ملوك قشتاله و ملوك ارغوان و... رد و بدل شده است و نيز معرفى آن ملوك و... بحث كرده است.

وضعيت كتاب

فهرست‌هاى زير در پايان كتاب ذكر شده است:

1. فهرست موضوعات و مطالب؛

2. فهرست اعلام؛

3. فهرست اماكن و بلاد.

در جاهاى متعدد كتاب، تصاوير و نقشه‌هايى از شهرهاى مختلف آورده شده است و پايان‌بخش كتاب، جدول خطا و صواب مى‌باشد.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب

×

برای استفاده کاربردی تر از سایت ، اپلیکیشن بازار کتاب قائمیه را دانلود نمایید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.