کتاب الخلل فی الصلاه

معرفى اجمالى

كتاب الخلل في الصلاة، اثرى است حاوى آراى اجتهادى و استدلالى امام خمينى(ره)، به زبان عربى، در مبحث مربوط به احكام فقهى خلل نماز، كه در آخرين سال‌هاى اقامت امام در نجف اشرف نوشته شده است.

ساختار

كتاب حاضر، شامل سه بخش، تحت عنوان «القول» مى‌باشد. قول اول، شامل دو فصل است كه فصل اول آن در خلل عمدى به نماز است و فصل دوم در خلل از روى جهل است.

قول دوم، در شروط نماز است و قول سوم، در احكام شك در نماز مى‌باشد.

مؤلف محترم، در تبيين مطالب از منابعى همچون «وسائل الشيعة» و «جامع أحاديث الشيعة» استفاده نموده است.

گزارش محتوا

مؤلف در مقدمه، در تفسير واژه «خلل» فرموده است: هر گاه در يك ماهيت مركب حقيقى يا اعتبارى، امورى از قبيل فساد يا سستى يا كاستى يا... واقع شود، گفته مى‌شود آن ماهيت، مختل شده است و از آنجا كه نماز يك ماهيت مركب اعتبارى است و همچون يك ساختمان، داراى اركان و اجزاست، گاهى امورى بر آن عارض مى‌گردد كه موجب فساد آن مى‌شود (حال اين امور، گاه علاج‌پذيرند و گاه خير). امور يادشده خلل ناميده مى‌شوند.

قول اول، متكفل بيان گونه‌هاى مختلف خلل است؛ از قبيل:

    1- خلل عمدى كه گاه از روى علم و التفات و بدون عذر صادر مى‌شود و بى‌ترديد باعث بطلان نماز مى‌باشد و گاه از روى علم و عمد به خاطر تقيه واقع مى‌گردد و گاه از روى علم و التفات و به خاطر اكراه.
    2- خلل ناشى از جهل كه گاه به جهت جهل به حكم است و گاه به جهت جهل به موضوع و هركدام داراى اقسام ويژه‌اى است.

قول دوم، در باره شروط است و در آن از شروطى همچون نيت و اخلال در آن، قبله و اخلال در آن، وقت و اخلال در آن، طهور و اخلال در آن و...

قول سوم، به بيان شك در نماز پرداخته است. مؤلف، مباحث مربوط به اين مطلب را در سه بخش كه عبارت است از: «شك در اصل نماز»، «شك در اجزا و شرايط نماز» و «شك در ركعات نماز» دنبال كرده است.

از آنجا كه اين كتاب، يك رساله اجتهادى است، جناب مؤلف با روش خاص فقهى به طرح مسائل مربوطه و استدلال بر آنها به كمك روايات و نحوه استدلال با هر روايت و اندازه دلالت هركدام و... پرداخته است.

وضعيت كتاب

شرحى بر اين كتاب توسط آيت‌الله شيخ على كرباسى، به زبان عربى نوشته شده است به نام «المشكاة في شرح الخلل في الصلاة».

پاورقى‌هاى كتاب، مربوط به ذكر منابع روايات مى‌باشد.

فهرست مطالب كتاب در انتهاى آن ذكر شده است.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب

×

برای استفاده کاربردی تر از سایت ، اپلیکیشن بازار کتاب قائمیه را دانلود نمایید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.