بسمه تعالی
با توجه به تماس های مکرر و گسترده ی کاربران محترم بخصوص محققین ، طلاب ، دانشجویان و روحانیون کاروان های حج ، بر اساس احساس تکلیف
سایت و نرم افزارهای قائمیه بصورت موقت راه اندازی شد.

روابط عمومی موسسه تحقیقات رایانه ای قائمیه

اقضیه رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم

اقضیة رسول الله تألیف محمد بن فرج مالکی قرطبی معروف به ابن طلاع، كتابى است كه به بيان برخى از قضاوتهاى پيامبر اسلام (ص) در امور مختلف يا دستورات آن حضرت به چگونگى داورى درباره آنها مى‌پردازد. نويسنده با استناد به منابع حديثى، تفسيرى و ادبى و تاريخى اهل سنّت و به شيوه تحليلى و انتقادى به بررسى اين موضوع پرداخته است. از آنجا كه وى تابع مذهب مالكى است، در هر مورد آراء و فتاواى مالكى‌ها را بر فتاواى ساير مذاهب ترجيح مى‌دهد. برخى عناوين قضاوتهاى حضرت عبارتند از:قضاوت پيامبر درباره كافران حربى، حكم پيامبر درباره كسى كه به وسيله زدن زنى باعث سقط جنين او گردد، قضاوت درباره ازدواج با زن پدر، حكم درباره شخص متأهلى كه اقرار به زنا مى‌كند، حد قذف و شراب و آنچه درباره حكم لواط روايت شده است، قضاوت درباره جاسوس، حكم اسيران، حكم جزيه، حكم ازدواج ثيّب با اجبار پدرش، حكم قهر، حكم پيامبر در مورد طلاق زن حائض و در مورد طلاق خلع، قضاوت درباره حق حضانت، حكم ظهار و لعان و الحاق، حكم ربا، حكم شفعه، حكم وصيت، حكم صدقه، حكم لقطه، حكم وديعه‌ها و امانات، حكم پيامبر درباره ميراث ذوى الارحام و غيره. در پايان اشاره‌اى به نسب شريف پيامبر اكرم شده و از چگونگى غسل و كفن و لحد آن حضرت نيز سخن به ميان آمده است. همچنين از مصادر و اسناد كتاب نام برده شده است.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب