اتحاف فضلاء البشر فی القراءات الاربعه عشر

معرفى كتاب:

اتحاف فضلاء البشر فى القراءات الاربعة عشر اثر شهاب الدين احمد بن محمد بن عبد الغنى الدمياطى پيرامون يكى از موضوعات علوم قرآنى يعنى مسالۀ قرائات نوشته شده است. مؤلف كه از دانشمندان اسلامى قرن دوازدهم مى‌باشد در اين كتاب برخى از مسائل مربوط به علم تجويد را بيان نموده است. وى در ابتداء اسامى قاريان چهارده‌گانه را همراه با طريق نقل آنان ذكر و سپس به بررسى و توضيح موضوعاتى همچون:ادغام،حكم نون ساكن،مدّ و قصر و وقف بر آخر كلمه پرداخته است.
وى بيشترين قسمت كتاب را به بررسى اختلاف قرائات دربارۀ كلمات اختصاص داده كه در اين زمينه تمام سوره‌ها را ذكر و موارد اختلافى را بيان و سبب آنها را نيز شرح مى‌دهد. اين بخش از كتاب به اثر حاضر اعتبار خاصى داده و مى‌تواند براى قرآن‌پژوهان منبع مناسبى در تفسير قرآن قرار گيرد.

ساختار:

كتاب داراى يك مقدمه و بيست و يك باب مى‌باشد که پس از ذکر اسامى قاريان چهارده گانه همراه با راويان و طريق نقل آنها،استعاذه و ادغام، در شش فصل تنظیم شده است.

ويژگى‌ها:

1-مهم‌ترين فصل اين كتاب مربوط است به فصل آخر كه در آن اختلاف قرّاء در مورد كتاب قرآن از ابتدا تا پايان مورد بررسى قرار گرفته كه پس از ذكر آيه و كلمۀ مورد نظر، سبب اختلاف را بيان و بعضى از احكام مربوط به آن را ذكر مى‌نمايد.
2-در باب اول:اسامى قاريان چهارده گانه همراه با راويان و طريق نقل آنان شرح داده شده است.
3-در باب سوم-پس از بيان شروط ادغام و موانع آن، اقسام آن را بيان و موارد آن را از قرآن ذكر مى‌نمايد.
4-در باب پنجم:مسالۀ مد و قصر را مورد بررسى قرار داد. پس از تعريف هر كدام از آنها و بيان سبب هر كدام،مواردى از آيات را براى آنها مثال مى‌زند.
5-در باب بيستم:مذاهب علماء پيرامون ياءهاى اضافه مانند كلمۀ فطرنى،نفسى و...را مورد بررسى قرار داده و موارد آن در قرآن را ذكر مى‌نمايد.

نسخه‌شناسى:

كتاب يك جلد،متن آن عربى و داراى 624 صفحه مى‌باشد كه مشخصات آن به قرار زير است:
1-كاغذ:اعلا
2-جلد:گالينگور
3-چاپ:كامپيوترى
4-نوبت چاپ:نامعلوم
5-تاريخ انتشار:سال 1422 هجرى قمرى
6-ناشر:انتشارات دار الكتب العلميه-بيروت-لبنان
7-داراى فهرست:
الف:منابع و مصادر
ب:موضوعات كتاب
8-نام كتاب:اتحاف فضلاء البشر فى القراءات الاربعة عشر
9-نام مولف:شهاب الدين احمد بن محمد الدمياطى

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب

×

برای استفاده کاربردی تر از سایت ، اپلیکیشن بازار کتاب قائمیه را دانلود نمایید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.