بسمه تعالی
با توجه به تماس های مکرر و گسترده ی کاربران محترم بخصوص محققین ، طلاب ، دانشجویان و روحانیون کاروان های حج ، بر اساس احساس تکلیف
سایت و نرم افزارهای قائمیه بصورت موقت راه اندازی شد.

روابط عمومی موسسه تحقیقات رایانه ای قائمیه

ارشاد العباد الی استحباب لیس السواد علی سیدالشهدا و الائمه الامجاد ( علیهم السلام )

معرفى اجمالى

«إرشاد العباد إلى استحباب لبس السواد» اثر جناب آقا ميرزا جعفر طباطبايى از نوادگان صاحب رياض، رساله‌اى فقهى - استدلالى قرن سيزدهم و چهاردهم هجرى است كه در تبيين ادله و مبانى فقهى پوشيدن لباس مشكى در تعزيت و عزادارى امام حسين و امامان معصوم(عليهم السلام) مى‌باشد.

كتاب، با تعليقات و حواشى جناب آقاى سيد محمد رضا حسينى اعرجى فحام و نقدها و نكات فقهى ايشان در24 صفحه به همراه نمونه‌هايى از خط مؤلف منتشر شده است.

ساختار و گزارش محتوا

در مقدمه كتاب، گزارشى اجمالى از زندگى‌نامه، تحصيلات، اساتيد، آثار و رساله‌هاى علمى مؤلف آمده سپس متن رساله با اين بحث كه پوشش سياه در نماز به طور مطلق كراهت دارد آغاز شده است. فتواى همه فقهاى قديم و جديد در اين مسئله يك‌سان است و روايات مختلف هم در اين باره آمده است.

در حواشى، در تبيين اين موضوع به ديدگاه و اختلافات فقها اشاره شده و ميان عبارات مختلف، مقايسه صورت گرفته است. سپس از حكم پوشش سياه در تعزيت حسينى بحث شده و استحباب آن ثابت شده است. زيرا تعزيت و عزادارى مورد تأكيد روايات است.

نويسنده، نحوه استنباط و استخراج حكم كراهت و استحباب را در يك موضوع با دو هدف متفاوت بررسى و تحليل كرده و روايات و ادله مختلفى از اصول كافى، من لا يحضره الفقيه و ديگر كتب حديثى نقل نموده است.

سپس به تفصيل، مصاديق و نمادها و پوشش سياه و نحوه انجام اين مستحب شرعى را در عزادارى‌ها توضيح داده و از قواعد اصولى و فقهى براى تبيين و تحليل كمك گرفته است.

توضيح مطلب اين است كه عنوان كراهت و مكروهيت فقط در جايى صادق است كه عنوان تلبس بر لباس حزن در ماتم و عزادارى‌ها و ديگر اغراض صحيح بر آن حمل نشود. فى المثل جايى كه از پوشش سياه قصد تجمل و فخر فروشى باشد طبق ادله مستحكم فقهى اين لباس غير شرعى و پوشيدن آن كراهت دارد.

نويسنده، به تفصيل از تحقق مفهوم حزن و انجام عزادارى و ارتباط آن با پوشش سياه بحث كرده و معناى عرفى حزن را تبيين كرده و بر پايه آن پوشش سياه در عزادارى امام حسين را جزو شعائر شيعى و مستحب دانسته است.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب