بسمه تعالی
با توجه به تماس های مکرر و گسترده ی کاربران محترم بخصوص محققین ، طلاب ، دانشجویان و روحانیون کاروان های حج ، بر اساس احساس تکلیف
سایت و نرم افزارهای قائمیه بصورت موقت راه اندازی شد.

روابط عمومی موسسه تحقیقات رایانه ای قائمیه

اعلام الوری

معرفی اجمالی

إعلام الوری بأعلام الهدی (ط - الحديثة) ، اثر فضل بن حسن طبرسی ، مختصری از دیدگاه تاریخی شیعه درباره سیره رسول خدا(ص) و تاریخچه‌ای از زندگی امامان معصوم(ع) به زبان عربی است.
طبرسی کتاب خود را به یکی از شاهان شیعه مازندران با نام علی بن شهریار بن قارن اهدا کرده و در مقدمه با ستایش فراوان از وی سخن گفته است. 

ساختار

مؤلف کتابش را در چهار رکن تدوین کرده است که هر رکن شامل ابوابی و هرکدام از ابواب، مشتمل بر فصول مختلفی است.
از شرح زندگانی پیامبر(ص) تا بیان زندگی امام صادق(ع) در جلد اول و بقیه محتویات کتاب در جلد دوم است.

گزارش محتوا

رکن اول، از مفصل‌ترین رکن‌های چهارگانه کتاب است و مؤلف در آن به‌طور گسترده به شرح زندگی پیامبر پرداخته و در پایان به خلاصه‌ای از زندگی حضرت زهرا(س) اشاره نموده است. این رکن، شامل مطالب ذیل است: ذکر نسب و ولادت و اسما و صفات و مدت حیات و وقت رحلت پیامبر‏؛ معجزات حضرت؛ ذکر مختصرى از حالات پیامبر از مبدأ تا هجرت و امر به قتال‏؛ جنگ‌های حضرت رسول (سرایا و غزوات)؛ زنان و خویشاوندان و کارگزاران پیغمبر و تاریخ زندگى حضرت زهرا(س).
رکن دوم، در بیان زندگانی امیرالمؤمنین على(ع) است که شامل فصولی چند در تولد، اسما و القاب، مدت خلافت، اثبات امامت، شرکت در غزوات، شهادت و کیفیت دفن، مناقب و اولاد آن حضرت است.
رکن سوم، در بیان زندگانی ده امام از حضرت امام حسن مجتبی تا حضرت امام حسن عسکری(ع) است.
رکن چهارم، در دو بخش تنظیم شده است:
1. نصوص و روایات درباره ائمه دوازده‏گانه که از منابع اهل سنت وشیعه نقل شده است؛
2. امامت امام عصر(عج).

ویژگی‌های کتاب

  • چون طبرسی در دوره‌ای زندگی می‌کرده که شیعیان گرچه در ایران فراوان بوده‌اند، ولی حکومت در بیشتر نقاط در دست اهل سنت بوده است، نوشته‌های وی به‌صورتی معتدل نگاشته شده تا باعث تحریک دیگران بر ضد شیعه نشود؛ لذا در شرح زندگی حضرت زهرا(س)، کمترین اشاره‌ای به برخورد وی با حاکمیت و روابط میان آن حضرت با خلیفه اول و دوم نشده است. همچنین مؤلف در بحث دفن امام مجتبی(ع) باآنکه اشاره به حضور عایشه و اعتراض وی کرده، اما این خبر را آورده که از اصل قرار نبود تا امام را در کنار جدش پیغمبر دفن کنند، بلکه وی را برای تجدید عهد به آن سمت آوردند و قرار بود تا در بقیع کنار جده‌اش فاطمه بنت اسد دفن شود.
  • إعلام الورى، یکى از مشهورترین کتب شرح حال و سیره مرضیه رسول اکرم و اهل بیت اطهار(ع) است، در این کتاب مطالبى ذکر شده که در کتب مشابه آن دیده نمی‌شود. مرحوم طبرسى که در هر موضوعى از مباحث دین محقق و صاحب‌نظر است در این باب نیز بسیار با ذوق و سلیقه عمل کرده است. در شرح مطالب نه طریق افراط را پیموده که خوانندگان را خسته کند و نه طریق تفریط را در پیش گرفته که موضوعات را ناقص بگذارد و خواننده چیزى درک نکند .
  • إعلام الورى، از روز نخست در میان علماى شیعه مورد توجه قرار گرفته و همه مؤلفین در کتب خود از آن نقل میکنند، علامه مجلسى در مطاوى «بحار الأنوار» تمام این کتاب را نقل کرده و آن را یکى از مآخذ معتبر دانسته است.
  • یکی دیگر از ویژگی‌های این کتاب، نقل از کتب معتبر نزد اهل سنت، همچون: صحیح بخارى، صحیح مسلم، دلائل النبوة ابوبکر احمد بن حسین بیهقى، كتاب المعرفة ابوعبدالله بن منده، شرف المصطفى ابوسعید خرگوشى، عيون الأخبار ابن قتیبه، مقاتل الطالبيين ابوالفرج اصفهانی و تفسیر یکی از بزرگان نیشابور است.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب