الزام الناصب فی اثبات الحجه الغائب عجل الله تعالی فرجه الشریف

معرفى اجمالى:

«إلزام الناصب في إثبات الحجة الغائب»، نوشتۀ على بن زين‌العابدين حائرى يزدى، تحليلى روايى و حديثى دربارۀ اثبات وجود مقدس امام زمان حضرت مهدى(عج) و نيز پاسخ به شبهات منكران وجود حضرت است.

ساختار و گزارش محتوا

كتاب در دو جلد و شامل ده فصل(غصن) مى‌باشد. نويسنده برپايۀ آيات قرآن كريم و احاديث و نيز اقوال علماى شيعه و اهل سنت، عموم مسائل مربوط به مهدويت را مورد بحث و بررسى قرار داده و وجود حضرت و نيز ظهور ايشان را امرى حتمى و يقينى دانسته است. وى به اين منظور نخست آن دسته از آياتى را كه ائمه اهل بيت عليهم السلام بر وجود امام مهدى(عج)، اوصاف، حالات و چگونگى ظهورش تطبيق داده‌اند، آورده است و آن‌گاه به نقل و شرح احاديث و اخبارى پرداخته كه از طريق شيعه و اهل سنت دربارۀ ويژگى‌هاى امام مهدى(عج) و علائم و نشانه‌هاى آخر الزمان روايت شده است. از ديدگاه نويسنده زمين هيچ‌گاه از حجت خدا خالى نمى‌شود و امامت منصبى است خدايى و مشروط به بلوغ و تكليف نيست. او همچنين بر اين باور است كه خداوند در قرآن و نيز در كتاب‌هاى آسمانى پيشين از ظهور مهدى(عج) خبر داده و به دنبال آن رسول خدا(ص) و ائمه هم آن را پيشگويى كرده و از آن خبر داده‌اند. به باور وى، بنا به دلايل نقلى فراوان، امام مهدى(ع) متولد شده و هم اكنون در حال حيات است و بر اعمال و رفتار مردم و شيعيانش نظارت دارد. وى مشاهدۀ امام مهدى(عج) در دورۀ غيبت كبرى را دليل اين ادعا دانسته و آن را با نقل رواياتى از اهل سنت مورد تأييد قرار داده است. آخرين فصل كتاب به بيان علائم عصر ظهور اختصاص يافته و در آن آيات و احاديث مربوط به اين موضوع مورد بررسى قرار گرفته است.

نسخه‌شناسى:

نسخۀ خطى از اين كتاب به خط مؤلف كه در سال 1326ق كتابت شده موجود است. اين كتاب در سال 1404ق توسط «موسسه الأعلمى للمطبوعات» بيروت منتشر شد.
نسخه حاضر در برنامه با تحقيق علامه سيد على عاشور در قطع وزيرى با جلد گالينگور در دو جلد(جلد اول 440 صفحه و جلد دوم 320 صفحه) براى بار نخست در سال 1422 ه‍.ق2002/ م با شكلى جديد توسط «مؤسسة الأعلمى للمطبوعات» بيروت،منتشر شده است.

منبع:

1-فهرس التراث، ج 2، ص 269.
2-مقدمه محقق.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب

×

برای استفاده کاربردی تر از سایت ، اپلیکیشن بازار کتاب قائمیه را دانلود نمایید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.