بسمه تعالی
با توجه به تماس های مکرر و گسترده ی کاربران محترم بخصوص محققین ، طلاب ، دانشجویان و روحانیون کاروان های حج ، بر اساس احساس تکلیف
سایت و نرم افزارهای قائمیه بصورت موقت راه اندازی شد.

روابط عمومی موسسه تحقیقات رایانه ای قائمیه

اخلاق و احکام پزشکان و پرستاران

معرفى اجمالى

اخلاق و احكام پزشكان و پرستاران، توسط نهاد نمايندگى مقام معظم رهبرى در دانشگاه علوم پزشكى لرستان، به زبان فارسى تدوين و تنظيم شده و در باره آداب و احكام ويژه‌اى است كه رعايت آن‌ها براى پزشك و پرستار مسلمان، لازم و ضرورى است.

ساختار

کتاب، در 6 جلد كه بيشتر به 6 مقاله شباهت دارد، به رشته تحرير درآمده است. هريك از اين جلدها، عناوين كلى متعددى را در بر دارند كه تعداد آنها به ترتيب عبارت است از: 3، 2، 9، 17، 23 و 15.

گزارش محتوا

در جلد اول، آداب طبابت، نكات اخلاقى كه بايد مورد توجه اطباء قرار گيرد و توصيه‌هاى پزشكى (آنچه انسان را از پزشك بى‌نياز مى‌كند) مطرح شده است.
در جلد دوم، اخلاق و آداب پرستارى و در جلد سوم، اخلاق كاركنان ادارى مورد بحث قرار گرفته است.
در جلد چهارم تا ششم، از احكام مرتبط با پزشكى (همانند تلقيح مصنوعى، احكام نگاه و لمس، سقط جنين، وضوى جبيره‌اى) سخن به ميان آمده است.
مجموعه اخلاق و احكام پزشكان و پرستاران، مجموعه‌اى است كم‌حجم كه به اهم مسائل اخلاقى و احكام شرعى مرتبط با مسائل پزشكى (پزشك، پرستار و مريض) پرداخته است.
در نگارش اين مجموعه، سعى شده بيشتر به آيات و رواياتى كه به مباحث اخلاقى و طبى پرداخته، توجه شود. از سويى ديگر، بسيارى از مباحث اخلاقى آن، مثل مبحث عجب و همچنين بعضى از مباحث فقهى آن، مثل احكام نگاه كردن، تنها به مباحث پزشكى اختصاص ندارد و براى هر مسلمانى مطالعه آن مفيد است.
از سويى ديگر، در جلد اول به بعضى از روايات طبى نيز اشاره شده كه هرچند مختصر و بدون شرح و تطويل است، ولى باعث آشنايى خواننده با بعضى از مبانى طب اسلامى مى‌شود.

وضعيت کتاب

کتاب اخلاق و احكام پزشكان و پرستاران، در شش جلد (جلد اول: 8 صفحه، جلد دوم: 4 صفحه، جلد سوم: 17 صفحه، جلد چهارم: 23 صفحه، جلد پنجم: 28 صفحه، جلد ششم: 17 صفحه) و توسط دانشگاه علوم پزشكى لرستان (خرم‌آباد)، در سال 1389ش، چاپ و منتشر شده است.
اين اثر، فاقد هرگونه فهرست است. پاورقى‌هاى اين کتاب، به ذكر منابع آيات و روايات و مطالب منقول اختصاص دارد.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب