بسمه تعالی
با توجه به تماس های مکرر و گسترده ی کاربران محترم بخصوص محققین ، طلاب ، دانشجویان و روحانیون کاروان های حج ، بر اساس احساس تکلیف
سایت و نرم افزارهای قائمیه بصورت موقت راه اندازی شد.

روابط عمومی موسسه تحقیقات رایانه ای قائمیه

ادب الطبیب

معرفى اجمالى

ادب الطبيب، به زبان عربى، نوشته اسحاق بن على رهاوى و در باره اخلاق پزشكى است.

مؤلف در مقدمه، ضرورت تدوين اين كتاب و انگيزه خويش را چنين تبيين مى‌كند: «ان اناساً من الاطباء... حين جهلوا اصول صناعة الطب و فاتهم درك فروعها و قصروا من تأمل الصواب فى طرقها خرجوا الى الحيل و التلبيس حتى افسدوا محاسنها و اساؤوا سمعة اهلها... و قد تكلفت جمع ما قدرت عليه من الآداب التى ينبغى للطبيب ان يؤدب بها نفسه و الاخلاق المحمودة التى ينبغى ان يقوم بها طبعه (ادب الطبيب، ص 16).

ساختار

اين كتاب در دو مقاله تدوين شده است كه اين دو، روى‌هم‌رفته داراى 20 باب مى‌باشند (مقاله اول، داراى 7 و مقاله دوم، مشتمل بر 13 باب است).

گزارش محتوا

در مقاله اول، توصيه‌هايى است به پزشكان. رهاوى در اين مقاله آدابى را ذكر مى‌كند كه پزشك بايد آنها را در طبابت و مواجهه با بيماران و مريضان رعايت كند.

در مقاله دوم، وى توصيه‌هايى به بيماران مى‌كند. توصيه‌هاى او به بيماران اولاً در باره اين است كه دستورات پزشكان را خوب عمل كنند، ثانياً در باره نحوه برخورد او با پزشكان و پرستاران است.

توجه به اخلاق در حوزه علوم پزشكى از اهميت دوچندان برخوردار است؛ چرا كه در كنار تيمار بيماران و تجويز دارو براى آنان، اخلاق نيكو و تعهد، نقش مؤثرى در بهبودى بيمار ايفاء مى‌كند.

علاوه بر اين، طبيب خود بايد به صفاتى آراسته باشد تا سنجيده و درست عمل كند، از جمله اعتقاد به عالم ماوراءالطبيعه داشتن و اينكه در ماوراى اين دارو و درمان‌ها، خداوندى است كه اين تدبيرها به اذن او ثمربخش خواهد بود.

از سوى سوم، بيماران هنگام مراجعه به پزشكان و در هنگام بيمارى مى‌بايست آدابى را رعايت كند، آدابى در برخورد با بيمارى، آدابى در برخورد با پزشك و پرستار و آدابى در برخورد با اطرافيان.

رهاوى در كتاب «ادب الطبيب» به همه اين مسائل به‌خوبى پرداخته و اثرى سودمند و ماندگار در اين زمينه از خود به جاى گذاشته است.

وضعيت كتاب

كتاب «ادب الطبيب» به اهتمام دكتر كمال سامرائى و دكتر داوود سلمان على بر اساس تنها نسخه خطى موجود از اين كتاب، تصحيح و تحقيق شده است.

محققين اين كتاب در ابتدا مقدمه‌اى پيرامون زندگى مؤلف و كتاب «ادب الطبيب» و شيوه تصحيح اين اثر نگاشته‌اند و پس از تصحيح و تحقيق متن كتاب، فهرست اعلام و فهرست مصطلحات پزشكى‌اى را كه در متن كتاب آمده، تدوين و تنظيم نموده‌اند.

پاورقى‌هاى اين اثر، گاه به تحريفات نسخه خطى اشاره دارد و گاه به نكاتى افزون بر متن - همانند شرح حال پزشكانى كه نام آنها در متن آمده، شرح لغات و مصطلحات - اختصاص دارد.

اين اثر، در سال 1992م، در 218 صفحه، چاپ و منتشر شده است.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب