غدیر شناسی

«غديرشناسى»، پاسخ به 110 پرسش درباره رخداد بزرگ غدير است كه مرحوم محمد دشتى (1330-1380ش) آن را تدوين كرده و از سوى مؤسسه فرهنگى - تحقيقاتى اميرالمؤمنين(ع) چاپ و منتشر شده است.
نويسنده در اين كتاب به شكل پرسش و پاسخ، كوشيده است تا رخداد بزرگ و تأثيرگذار غدير را به خوانندگان خود معرفى نمايد.
متن كتاب، بسيار ساده و روان مى‌باشد و براى رده سنى نوجوانان و جوانان نوشته شده است.
از ويژگى‌هاى اين كتاب مستندات و منابعى است كه در پانوشت هر پرسش و پاسخ توسط نويسنده گردآورى و در اختيار خوانندگان قرار داده شده است.
نويسنده با بهره‌گيرى از ده‌ها كتاب و منابع اصيل و معتبر (اعم از منابع شيعى و سنى) كوشيده تا پاسخ‌ها به‌صورت علمى به خوانندگان فرهيخته و عاشقان بازشناسى حقيقت غدير ارائه شود.
غديرشناسى، در 9 فصل با عنوان‌هايى چون پيرامون غدير، حادثه بزرگ غدير، در آستانه غدير، ولايت و غدير، حوادث پس از غدير، غدير در آيات و روايات، غدير و خانواده پيامبر، غدير و كودتاى سقيفه و غدير و آزادى تدوين شده است. فصل دهم به فهرست منابع كتاب اختصاص داده شده است.
در قسمتى از كتاب اين سؤال مطرح مى‌شود كه پيامبر(ص) با برخى از همسران خويش كه مخالف غدير بودند، چه برخوردى داشت؟
ايشان در پاسخ مى‌گويد: پس از پايان مراسم بزرگ غدير كه كاروان پيامبر به‌سلامت به مدينه بازگشت، رسول خدا در خانه ام‌سلمه اقامت گزيد و به مدت يك ماه به خانه عايشه و حفصه (دو همسر ديگر پيامبر) نرفت و در طول اين مدت تماس‌ها و عذرخواهى‌ها فايده نداشت؛ چراكه بايد گوشمالى داده مى‌شدند. تا سرانجام همه زنان در منزل ام‌سلمه گرد آمدند و عايشه گفت: به خدا پناه مى‌برم از خشم شما.
پيامبر در جمع زنان فرمود: بدانيد كه على وصى و جانشين من است؛ از او اطاعت كنيد كه اطاعت از او اطاعت از من و مخالفت با او مخالفت با من است. آنگاه خطاب به على فرمود: اى على اختيار زنان پس از من با تو است؛ اگر مخالفت نمودند آنها را اخراج كن...

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

  • اندازه قلم
  •  

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب

×

برای استفاده کاربردی تر از سایت ، اپلیکیشن بازار کتاب قائمیه را دانلود نمایید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.