قضاء امیرالمومنین علی بن ابی طالب ( علیهما السلام )

با توجه به احاديث نبوى در تأييد و تمجيد قضاوت‌هاى على(ع) و رخدادهاى متعددى كه از آن حضرت گزارش شده است، مؤلفان شيعه و سنى از سده‌هاى نخستين اسلامى، كتاب‌هاى زيادى در باره قضاوت‌هاى اميرمؤمنان على(ع) تأليف كرده يا در كتب مناقب و شرح حال آن حضرت به اين موضوع پرداخته‌اند. فهرست‌نويسانى چون نجاشى از كتب زيادى در اين باره نام برده‌اند. در دوره‌هاى اخير نيز روايت‌هاى قضاى آن حضرت، توسط عالمانى چون علامه سيد محسن امين و علامه محمد تقى شوشترى از منابع مختلف جمع‌آورى و منتشر شده است.

ويژگيها

در اين ميان آنچه مرحوم شوشترى به آن اقدام كرده، تنظيم و دسته‌بندى متفاوت و جديدى را در بر دارد. غالب مؤلفان كتب قضاء على(ع) يا كسانى چون شيخ مفيد در كتاب ارشاد، قضاوت‌هاى آن حضرت را به تناسب زمان‌هاى مختلفى چون عصر پيامبر(ص)، عصر هر يك از سه خليفه و عصر خلافت خود آن حضرت تقسيم كرده و ذيل هر كدام آورده‌اند، ليكن مرحوم شوشترى فصل بندى خود را بر اساس موضوعات (نه ترتيب تاريخ وقوع) آورده است. وى كتاب خود را به 54 فصل تقسيم و عناوين را اينگونه تنظيم كرده است: قضاوتهايى كه با استفاده از اسلوبى خاص، حقيقت را كشف كرده است؛ قضايايى كه احكام متعدد داشته و ديگران فقط يك حكم فهميده اند؛ فصلى در پاسخ پرسش هاى دشوار؛ پاسخ‌هاى معما گونه و... مؤلف بخشى هم به عنوان خاتمه آورده كه در آن قضاوتهاى خلفا را بيان مى كند تا ميان آن و قضاوتهاى امير المؤمنين(ع) مقايسه شود.
شوشترى سلسله اسناد را حذف كرده اما نام كتاب هايى كه از آنها نقل كرده به دقت آورده است. منابع وى متعدد و متنوع و شامل كتب اصلى شيعه و سنى است. مؤلف كه خود فقيه و صاحب نظر است در موارد زيادى به اظهار نظر پرداخته است.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

  • اندازه قلم
  •  

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب

×

برای استفاده کاربردی تر از سایت ، اپلیکیشن بازار کتاب قائمیه را دانلود نمایید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.