بسمه تعالی
با توجه به تماس های مکرر و گسترده ی کاربران محترم بخصوص محققین ، طلاب ، دانشجویان و روحانیون کاروان های حج ، بر اساس احساس تکلیف
سایت و نرم افزارهای قائمیه بصورت موقت راه اندازی شد.

روابط عمومی موسسه تحقیقات رایانه ای قائمیه

الاسیر فی الاسلام

معرفى اجمالى

«الأسير في الإسلام» تأليف آيت الله على احمدى ميانجى است كه فروع فقهى و حقوق انسانى مربوط به اسراى جنگى كفار و تجاوزگران را مورد بحث و بررسى قرار داده است.

انگيزه تأليف

از آن‌جايى كه احكام مربوط به اسراى جنگى به صورت مدون و جداگانه در كتب فقهى نيامده، نگارنده سعى كرده است مهم‌ترين مشكلاتى كه در باره حقوق اسرا وجود دارد و ضوابط فقهى و حقوقى حاكم بر آن را بررسى نمايد.

ساختار

نويسنده نخست مقدمه‌اى در باره تاريخ اسارت در جنگ‌هاى صدر اسلام و قبل از آن و در جنگ‌هاى صليبى ارائه كرده و سيره پيامبر (صلى الله عليه و آله) و امام على(عليه السلام) را در اين زمينه بررسى نموده است. سپس در دو فصل به انواع اسيران اعم از كفار و بغات اشاره كرده و از منظرى روايى و قرآنى به احكام و حقوق اسرا پرداخته است.

گزارش محتوا

در ابتداى كتاب به بحث در باره مفهوم جهاد و آداب و احكام قتال در اسلام پرداخته شده و برخى از وصاياى على(عليه السلام) در اين باره و توجه دين اسلام به حقوق انسان منعكس گرديده است. سپس تاريخچه‌اى مختصر از نوع برخورد با اسراى جنگى در تاريخ جنگ‌هاى صليبى، جنگ‌هاى صدر اسلام، جنگ جهانى اول و دوم، جنگ مغول، جنگ كره و آمريكا، جنگ اعراب و اسرائيل و جنگ ايران و عراق ارائه شده است. مؤلف در ادامه از منظرى قرآنى و روايى به بررسى نصوص وارده در اين باب پرداخته است. در همين راستا با اشاره به نوع برخورد امام على(عليه السلام) با اسيران جنگى در جنگ صفين به ديدگاه دين اسلام در مورد عدم كشتن كودكان، زنان و افراد پير در جنگ‌ها پرداخته و روايات در اين باره را تحليل نموده است. پس از آن به انواع اسير گرفتن از كفار اشاره كرده و احكام اسراى از كفار و بغات و شروط جواز و يا عدم جواز قتل آنان را از منظرى روايى بررسى مى‌نمايد.
در قسمت پايانى كتاب حقوق انواع اسيران جنگى از قبيل مداواى اسيران مجروح، رفتار كريمانه با آنها، عدم جواز كشتن اسيران مگر به فرمان امام معصوم، موارد جواز قتل اسيران جنگى مانند زمانى كه اسير در حال جان دادن است، غذا دادن و پوشاندن اسيران جنگى، حبس كردن آنان، برخورد با اسير جنگى كافرى كه مسلمان شده، حرمت مثله كردن اسير جنگى (بريدن اجزاى بدن او) و سوزاندن آنان و عدم جواز به قتل رساندن اسيران جنگى پس از اتمام جنگ به صورتى مستدل و با استفاده از روايات و سيره اهل بيت(عليهم السلام) بيان شده است.
در پايان كتاب فهرست‌هاى مبسوطى از آيات، روايات، ادعيه، اعلام، اماكن، مصادر و منابع مورد استفاده مؤلف و محتويات كتاب درج شده است.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب