بسمه تعالی
با توجه به تماس های مکرر و گسترده ی کاربران محترم بخصوص محققین ، طلاب ، دانشجویان و روحانیون کاروان های حج ، بر اساس احساس تکلیف
سایت و نرم افزارهای قائمیه بصورت موقت راه اندازی شد.

روابط عمومی موسسه تحقیقات رایانه ای قائمیه

الاعلام بما اتفقت علیه الامامیه من الاحکام (الحج)

نام كامل كتاب «:الإعلام بما اتفقت عليه الإمامية من الأحكام» است.

مؤلف

شيخ مفيد، محمد بن محمد بن نعمان، از چهره‌هاى برجسته فقهاى شيعه (336 - 413 هجرى).

موضوع

فقه و احكام شرعى
شيخ مفيد در اين كتاب به بررسى اختلافات فقهى ميان شيعه و اهل تسنن پرداخته و احكام شرعى را كه مورد اتفاق علماى شيعه است و در مقابل، علماى اهل تسنن بر خلاف آن اجماع نموده‌اند آورده است.

البته در این کتاب فقط بخش احکام حج آمده است .

ارزش كتاب

كتاب «الإعلام» مانند ديگر كتاب‌هاى شيخ مفيد از معتبرترين منابع فقهى شيعه به شمار مى‌آيد و پيوسته مورد توجه و عنايت علما و فقهاى شيعه قرار داشته است.
اين كتاب براى شناخت اختلافات شيعه و سنى در آغاز قرن پنجم هجرى، كتابى ارزشمند و سندى معتبر است و براى محققين اثرى قابل توجه مى‌باشد.

انگيزۀ نگارش

شيخ مفيد اين كتاب را به درخواست شاگرد بزرگوارش سيد مرتضى نگاشته است.
سيد مرتضى از دوران كودكى در مكتب استاد خود، شيخ مفيد، تربيت شده و جانشين وى بوده است.
اين دو شخصيت علمى، از برجسته‌ترين چهره‌هاى علمى شيعه به شمار مى‌آيند و در مطرح كردن فقه شيعه در مجامع علمى آن دوران نقش بسزايى ايفا كردند.
شيخ مفيد اين كتاب را در تكميل كتاب ديگر خود به نام «أوائل المقالات في المذاهب المختارات» نگاشته است.
وى در آن كتاب به بررسى موارد اختلاف شيعه و سنى در مباحث عقيدتى پرداخته و در اين كتاب موارد اختلاف در مباحث فقهى و احكام شرعى را مطرح نموده است.

ويژگيهاى كتاب

نكتۀ قابل توجه در اين كتاب آن است كه موارد اختلاف شيعه و سنى در مسائل فقهى در برابر موارد اتفاقى بسيار ناچيز بوده و به كمتر از ده درصد مى‌رسد و اين مقدار اختلاف در ميان ديگر مذاهب اسلامى نيز به چشم مى‌خورد.
شيخ مفيد در اين كتاب فقط به نقل نظريات و ديدگاهها پرداخته و به ردّ يا تأييد هيچ يك نپرداخته است.
وى در اين كتاب هيچ گونه استدلال و يا برهانى نياورده و مانند ناظرى بى‌طرف، به نقل مواردى كه شيعه در آنها اتفاق نظر دارد و علماى اهل تسنن نيز اتفاق نظر بر خلاف شيعه دارند پرداخته است.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب