الامام المهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) فی روایات اهل السنه

معرفى اجمالى:

«الإمام المهدي(عج) في روايات أهل السنة»، همانگونه كه از نام كتاب پيداست مجموعه روايات اهل سنت پيرامون حضرت مهدى(عج) است كه توسط ابوالفضل اسلامى، سيد عبدالرحيم موسوى و گروهى از محققين در مجمع جهانى اهل‌بيت(ع) قم تاليف شده است.

كتاب به زبان عربى و در سال 1422ق، به انگيزه نشان دادن اشتراكات شيعه با اهل‌سنت در اعتقاد به مهدويت تدوين گرديده است.

ساختار:

كتاب با مقدمه مجمع جهانى اهل بيت(ع) آغاز و مطالب در نه فصل ارائه گرديده است. مباحث، صرف نقل روايات بوده و توضيح يا نكته خاصى پيرامون روايات بيان نشده است.

گزارش محتوا:

در مقدمه كتاب عامل اصلى اختلاف و ايجاد فرق گوناگون جهل انسان‌ها به حقيقت و باطن دين و قرآن و اهل بيت(ع) بهترين عامل براى رفع اين جهل دانسته شده است.نويسنده معتقد است كه ايمان به حتميت ظهور مصلح جهانى و تشكيل حكومت عدل فراگير، مختص به اديان آسمانى نبوده و شامل تمامى مكاتب و تفكرات مى‌باشد، به‌گونه‌اى كه حتى برخى از متفكران غيردينى، معتقد به حتميت اين امر مى‌باشند؛ به عنوان مثال، برتراند راسل در نوشته‌هاى خود به اين امر اشاره كرده كه جهان در انتظار مصلحى است تا تمامى مردم را تحت لواء و شعار واحد درآورد.

فصل اول كتاب به ذكر نام و بخش‌هايى از كتب علماى اهل سنت اختصاص دارد كه به ولادت حضرت مهدى(عج) اعتراف كرده‌اند. از جمله نويسندگانى كه از آثار آنها نقل شده مى‌توان به اين موارد اشاره كرد: ابن اثير جزرى در «الكامل فى التاريخ»، ابن خلكان در «وفيات الاعيان»، ذهبى در «العبر»، ابن وردى در «تارين ابن وردى»، احمد بن حجر هيثمى شافعى در «صواعق المحرقة»، مؤمن بن حسن شبلنجى در «نور الابصار» و خيرالدين زركلى در «الاعلام».

در فصل دوم، به بررسى نام و نسب حضرت مهدى(عج) در كتب معروف اهل سنت پرداخته شده است.

نويسنده بيان كرده است كه پس از تتبع و جستجو در منابع اهل سنت، اين نكته تأييد مى‌شود كه تمامى اين منابع، بر اين امر تأكيد دارند كه: نسب حضرت مهدى(عج) به رسول الله(ص) بازگشته و ايشان از اهل بيت(ع) و آخرين امام از ائمه اثنى عشرى بوده كه ملقب به مهدى منتظر(عج) مى‌باشند.

در فصل سوم، به رواياتى از اهل سنت پيرامون صفات ظاهرى حضرت مهدى(عج) اشاره شده است. از جمله روايتى از عبدالله بن حرث بدين مضمون كه: مهدى(عج) خروج خواهد كرد در حالى كه مانند انسانى چهل ساله مى‌باشد.

در فصل چهارم، رواياتى ذكر شده است كه به مقام حضرت مهدى(عج) نزد خداوند اشاره دارند؛ از جمله اين روايت از رسول خدا(ص) كه مى‌فرمايند: مهدى(عج) خروج خواهد كرد در حالى كه ابرى روى سر ايشان قرار دارد كه منادى از آن فرياد مى‌زند: «اين مهدى(ع) و خليفه خداست، پس از او متابعت كنيد».

پس از مطرح كردن اين سؤال كه آيا امامى بعد از حضرت مهدى(عج) خواهد آمد يا اين‌كه ايشان آخرين امام و خاتم ائمه اهل بيت(ع) مى‌باشند، پنجم، رواياتى را مطرح كرده كه به خاتميت آن حضرت اشاره دارند.

در فصل ششم، روايات و اقوالى ذكر گرديده كه به نزول عيسى(ع) از آسمان و اقتداى ايشان به حضرت مهدى(عج) تصريح دارند. از جمله ابن برهان شافعى در مورد نزول عيسى(ع) معتقد است كه نزول ايشان، هنگام نماز صبح مى‌باشد؛ حضرت مهدى(عج) به ايشان مى‌فرمايند: يا روح الله جلو بايست تا به تو اقتدا كنيم، اما وى نپذيرفته و به آن حضرت اقتدا خواهد نمود.

فصل هفتم، اختصاص دارد به نقل دو روايت كه در آن‌ها به پرچم آن حضرت اشاره شده است.

نويسنده در فصل هشتم، نصوصى را بيان كرده است كه به اين امر اشاره دارند كه كمال و تمام عدالت، به واسطه قيام حضرت مهدى(عج) محقق شده و آسمان و زمين، خيرات و بركات خود را در اختيار مخلوقات قرار خواهند داد؛ زيرا در آن هنگام ظلم و اسرافى نخواهد بود.

آخرين فصل كتاب، به برخى از معجزات آنحضرت در هنگام ظهور، اشاره كرده است از جمله اين‌كه آنحضرت پرندگان را ندا داده و آن‌ها بر دست مبارك ايشان مى‌نشينند و يا اين‌كه شاخه‌اى خشكيده را در زمين فرو برده و آن شاخه بلافاصله سبز و با طراوت خواهد شد.

وضعيت كتاب:

فهرست مطالب در انتهاى كتاب آمده است. پاورقى‌ها بيشتر به ذكر منابع اختصاص يافته است.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

  • اندازه قلم
  •  

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب

×

برای استفاده کاربردی تر از سایت ، اپلیکیشن بازار کتاب قائمیه را دانلود نمایید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.