بسمه تعالی
با توجه به تماس های مکرر و گسترده ی کاربران محترم بخصوص محققین ، طلاب ، دانشجویان و روحانیون کاروان های حج ، بر اساس احساس تکلیف
سایت و نرم افزارهای قائمیه بصورت موقت راه اندازی شد.

روابط عمومی موسسه تحقیقات رایانه ای قائمیه

الاحتجاج علی اهل اللجاج

معرفى اجمالى

الاحتجاج، تأليف ابومنصور، احمد بن على بن ابى طالب طبرسى ، از علماى قرن ششم هجرى است. اين كتاب، به زبان عربى و در موضوع بحث‌ها و مناظرات معصومين (ع) و بزرگان دين با مخالفان، در موضوعات مختلف دينى مى‌باشد.
طبرسى، در مقدمه الاحتجاج مى‌گويد:
آنچه باعث شد من چنين كتابى تأليف كنم، اين بود كه عده‌اى از شيعيان دست از استدلال و بحث با مخالفان برداشته‌اند و مى‌گويند پيامبر و ائمه(ع) هيچ‌وقت جدال نكرده‌اند و به شيعه نيز چنين اجازه‌اى نداده‌اند؛ لذا تصميم گرفتم در يك كتاب، بحث‌هاى بزرگان را با مخالفان در اصول و فروع دين جمع كنم.
البته طبرسى متذكر مى‌شود كه نهى آنان از مجادله، نسبت به افراد ضعيف قوم بوده است.
كتاب الاحتجاج، از كتب معتبرى است كه علما به آن اعتماد دارند و بدون هيچ دغدغه‌اى روايات آن را نقل مى‌كنند.

ساختار

كتاب، در دو جزء تنظيم شده است. جزء اول آن، مشتمل بر بيست و سه احتجاج و نه عنوان مختلف از قبيل«فصل فى ذكر طرف...»، «ذكر طرف...»، «جواب مسائل...» و... است و جزء دوم، شامل بيست و شش احتجاج و دو عنوان «خطبة...» و «ذكر طرف...» مى‌باشد.

گزارش محتوا

مؤلف، در مقدمه كتاب مى‌فرمايد: من، به جز روايات تفسير امام حسن عسکری(ع)، بقيه روايات كتاب را بدون سند آورده‌ام، زيرا يا اجماع بر آنها هست يا موافق عقلند يا در كتب مخالف و موافق مشهورند و روايات تفسير منسوب به امام حسن عسکری(ع) را با ذكر سند در ابتداى آنها آورده‌ام، چرا كه از حيث شهرت، مانند بقيه روايات كتاب نيستند.
شروع كتاب، با آيات و اخبارى است كه ترغيب به بحث و استدلال با مخالفين مى‌كند و اجر و ثواب حمايت كنندگان از دين خدا را بيان مى‌كند.
سپس احتجاجات پيامبر و ائمه(ع) را به ترتيب ذكر كرده و در بين اينها گاهى استدلال‌ها و بحث‌هاى اصحاب و اهل بيت پيامبر را نيز آورده است.
در پايان نيز، توقيعات امام عصر (عج) در پاسخ به سؤالات و مشكلات شيعيان ذكر شده است.
از جمله ترجمه‌ها و شروح اين كتاب، عبارت است از:
1. ترجمه‌اى توسط مولى نظام الدين، احمد غفارى مازندرانى.
2. ترجمه‌اى از ابوالحسن، على بن حسن زوارى، مفسر بزرگوار و شاگرد محقق كركى.
3. ترجمه‌اى توسط عمادالدين قارى استرآبادى.
4. ترجمه‌اى با نام«كشف الاحتجاج»، از ملا فتح الله كاشانى م 988ق كه همراه با شرح كتاب است.
5. شرح ميرزا ابوالحسن بحرانى م 1193ق، از علماى بزرگ دوران زنديه در شيراز.
6. شرح سيد احمد بن محمد حسينى مختارى كه شرحى لطيف است.

وضعيت كتاب

تحقيق كتاب، توسط سيد محمد باقر موسوى خرسانى انجام شده است. ايشان، علاوه بر استخراج آيات و توضيح كلمات مشكل، مطالب تحقيقى فراوانى آورده كه شامل زندگى‌نامه بسيارى از شخصيت‌هاى مذكور در متن كتاب و روايات فراوانى است كه توضيح آنها در پاورقى كتاب آمده است.
در پايان كتاب نيز فهرست مطالب كتاب و مطالب حواشى ذكر شده است.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب