امام رضا علیه السلام از دیدگاه اهل سنت

  • امام رضا علیه السلام از دیدگاه اهل سنت
معرفي اجمالي :
کتاب امام رضا علیه السلام از دیدگاه اهل سنت ؛ نویسنده محمدعلی چنارانی و ناشر آن مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما می باشد .
موضوعات :
علی بن موسی (علیه السلام)، امام هشتم ، نظر اهل سنت
ساختار :
کتاب در یک جلد تنظیم شده و مشتمل بر یک درآمد که نویسنده توضیحات مختصری را بیان کرده است . و همچنین شامل دوازده بخش می باشد و در آخر منابع کتاب ذکر گردیده است .
فصل اول: شناسنامه امام رضا علیه السلام؛
فصل دوم: شخصیت علمی امام رضا علیه السلام؛
فصل سوم: پیشگویی ها و کرامات امام رضا علیه السلام؛
فصل چهارم: جلسات مناظره امام با سران دیگر ادیان؛
فصل پنجم: امام رضا علیه السلام در آینه اندیشه ها؛
فصل ششم: حاکمان دوران امامت؛
فصل هفتم: ولایت عهدی امام رضا علیه السلام؛
فصل هشتم: اخلاق امام رضا علیه السلام؛
فصل نهم: حدیثی با سند زرین؛
فصل دهم: عروج ملکوتی؛
فصل یازدهم: آرامگاه امام رضا علیه السلام در بیان اهل سنت؛
فصل دوازدهم: فضیلت زیارت امام رضا علیه السلام در برخی روایات اهل سنت؛
گزارش محتوا :
از دریچه نگاه شیعه، امامان بزرگوار، الگو و اسوه های فکری، اعتقادی، عملی و اخلاقی بوده اند و گفتار، رفتار، کردار و تقریر ایشان دلیل و برهان شرعی است. ازاین رو، نجات و سعادت تنها در گروِ پیروی کردن از آنان است.
یکی از آن ارجمندان که در گفتار و رفتار، راهنما و الگوی عملی مردم است، حضرت امام علی موسی الرضا (علیه السلام) است؛ امام همامی که اخلاق رسول خدا صلی الله علیه و آله و نیاکان گرامی را در وجود خود دارد.
از آنجا که مبادا گفته شود، معرفی آن والامقام تنها در مدارک شیعیان آمده است، بر آن شدم تا در این کتاب، به معرفی شخصیت آن امام رئوف و مهربان، از مدارک اهل سنت بپردازم. گفتنی است در این نوشته، کوشیده ام تا با بهره گیری از مجموعه آنچه اهل سنت یاد کرده و در دسترس بوده است، گلی از بوستان معطر را به پیروان و عاشقان آن حضرت هدیه کنم.
به راستی، اگر معارف اسلام و از آن جمله، روش های رضوی، آن گونه که وجود دارند، شناسانده شوند و به آنها عمل گردد، سربلندی جامعه قرآنی و عزت انسانی محقق خواهد شد و انسان ها دوستدار رهبران راستین الهی خواهند گردید و هرگز از مدعیان دروغین و بیگانگان پیروی نخواهند کرد.
امیدوارم که با این قلم نارسا، در شناساندن شخصیت امام رضا (علیه السلام) از دیدگاه اهل سنت موفق بوده باشم تا رضایت پروردگار، شفاعت آن امام مهربان و هدایتگر و نیز خشنودی خوانندگان را سبب شود. ان شاءالله.
این نوشتار در دوازده فصل تنظیم شده است.
ما نیز همانند خواجه عبدالله انصاری همواره این گونه دعا می کنیم: «خدایا، دلی ده که در کار تو جان بازیم؛ و جانی ده که در کار آن جهان سازیم؛ دانایی ده که از راه نیفتیم؛ بینایی ده تا در چاه نیفتیم».
در پایان بر خود لازم می دانم، از همه افرادی که وظیفه حروف چینی، ویرایش، صفحه پردازی و کارهای مربوط به چاپ، نشر و توزیع بر دوش آنها بوده است، صمیمانه سپاس گزاری کنم. همچنین برای کسانی که جهت نشر فرهنگ ناب و اصیل اهل بیت (علیه السلام)، به تبلیغ و تشویق دیگران درباره این کتاب تلاش کرده اند، از پروردگار برای ایشان اجر جزیل خواستارم.
منابع مقاله :
مقدمه و متن كتاب.
وضعيت کتاب :
فهرست مطالب در ابتدای کتاب و منابع نوشته ها در پايان کتاب بيان شده است. در پایین هر صفحه پاورقى ها نیز آمده است.

امام رضا عليه السلام از ديدگاه اهل سنت
مشخصات كتاب:
سرشناسه : چناراني، محمدعلي، ۱۳۳۸ -
عنوان و نام پديدآور : امام رضا عليه السلام از ديدگاه اهل سنت/محمدعلي چناراني.
مشخصات نشر : قم: صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، مركز پژوهشهاي اسلامي، ۱۳۹۱.
مشخصات ظاهري : ۱۵۲ ص.
شابك : 978-964-514-249-8
وضعيت فهرست نويسي : فيپا
موضوع : علي بن موسي (ع)، امام هشتم، ۱۵۳؟ - ۲۰۳ق. -- نظر اهل سنت
شناسه افزوده : صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران. مركز پژوهشهاي اسلامي
رده بندي كنگره : BP۴۷/چ۹الف۸ ۱۳۹۱
رده بندي ديويي : ۲۹۷/۹۵۷
شماره كتابشناسي ملي : ۲۸۴۳۲۲۰
ص:1

عناوين اصلي كتاب شامل:
فهرست مطالب؛ درآمد؛ فصل اول: شناسنامه امام رضا عليه السلام؛ فصل دوم: شخصيت علمي امام رضا عليه السلام؛ فصل سوم: پيشگويي ها و كرامات امام رضا عليه السلام؛ فصل چهارم: جلسات مناظره امام با سران ديگر اديان؛ فصل پنجم: امام رضا عليه السلام در آينه انديشه ها؛ فصل ششم: حاكمان دوران امامت؛ فصل هفتم: ولايت عهدي امام رضا عليه السلام؛ فصل هشتم: اخلاق امام رضا عليه السلام؛ فصل نهم: حديثي با سند زرين؛ فصل دهم: عروج ملكوتي؛ فصل يازدهم: آرامگاه امام رضا عليه السلام در بيان اهل سنت؛ فصل دوازدهم: فضيلت زيارت امام رضا عليه السلام در برخي روايات اهل سنت؛ كتاب نامه
Language
Type
دیجیتالی
Type of content
Total Volume
1
Digital number
13648
LCC
BP47/چ9الف8 1391
DDC
297/957
National bibliography numbers
2843220
Cost View
رایگان
ISBN
9789645142498
Year of publication
Book Version
1