بسمه تعالی
با توجه به تماس های مکرر و گسترده ی کاربران محترم بخصوص محققین ، طلاب ، دانشجویان و روحانیون کاروان های حج ، بر اساس احساس تکلیف
سایت و نرم افزارهای قائمیه بصورت موقت راه اندازی شد.

روابط عمومی موسسه تحقیقات رایانه ای قائمیه

الاعجاز القرآنی فی ضوء الاکتشاف العلمی الحدیث

معرفى كتاب

«الاعجاز القرآنى في ضوء الاكتشاف العلمي الحديث»به زبان عربی توسط مروان وحید شعبان به نگارش در آمده و به بررسى اعجاز علمى قرآن كريم در پرتو اكتشافات علم جديد مى‌پردازد.نويسنده با يادآورى اين نكته معجزۀ هرپيامبرى متناسب با اوضاع و شرايط زمان حيات وى بوده است،به جاودانه بودن اعجاز پيامبر اكرم(ص) اشاره مى‌كند و معتقد است اين معجزه بايد نسبت به عصر جديد كه عصر پيشرفت علم و تكنولوژى است نيز جنبۀ اعجاز خويش را حفظ كرده باشد.ازاين‌رو وى درصدد بررسى آيات و معجزات الهى در دستگاه آفرينش و مقايسۀ آن با دستاوردهاى دانش بشرى مى‌باشد.
نگارنده در ابتدا به بررسى تاريخى موضوع اعجاز قرآن كريم پرداخته و پس از آن به تطبيق اكتشافات دانش جديد با اعجاز علمى قرآن كريم مى‌پردازد.مفهوم معجزه و تفاوت معجزۀ پيامبر اسلام(ص)با معجزات ساير انبياء الهى،مراحل تحدّى قرآن و بيان عجز و ناتوانى مشركان  در مقابل قرآن و اعتراف به عظمت آن،بررسى خاستگاه بحث از اعجاز قرآن و عواملى كه باعث ظهور اصطلاح اعجاز گرديد،نقد ديدگاه«صرفه»،بررسى ديدگاه طرفداران و مخالفان اعجاز علمى در قرآن، معرفى اسلام به عنوان دين علم و ضوابط علمى تفسير قرآن براساس علم،بحث از خورشيد و حركات و نقل و انتقالات آن و نيز بحث از ماه و داستان شكافته شدن و به‌هم پيوستن آن، سخن از كرۀ زمين و نشانه‌هاى الهى موجود در آن و قوۀ جاذبه،اتمسفر و غيره و همچنين سخن از ديگر آيات و نشانه‌هاى الهى همچون بادها و درياها و كوهها و غيره و نمود اعجاز علمى قرآن در آنها موضوعاتى است كه در اين كتاب بدانها پرداخته شده و با كشفيات دانش جديد مقايسه شده است.

ساختار كتاب

كتاب حاضر مشتمل بر مقدمه‌هايى به قلم شيخ محمد على الصابونى،دكتر ابراهيم الشيخ محمد حسن،شيخ محمد حكمت العلم و مقدمه‌اى به قلم نويسنده و ده فصل و يك خاتمه است:
الفصل الاول:«مفهوم المعجزة»داراى يك مقدمه و 4 بحث ذيل است:

1-تعريف المعجزة.2- الفرق بين معجزة النبى و معجزات الانبياء السابقين.3-مراحل التحدّى بالقرآن الكريم. 4-عجز المشركين و اعترافهم بعظمة القرآن.

الفصل الثاني:«نشأة مصطلح إعجاز القرآن»يك مقدمه و 3 مبحث را دربر دارد:1-الصّرفة و القائلون بها.2-نقد مذهب الصرفة.3-أوجه إعجاز القرآن.
الفصل الثالث:«الإعجاز العلمى بين المؤيدين و المعارضين»داراى يك مقدمه و 4 مبحث است:
1-أبرز المؤيدين من العلماء القدامى.2-ابرز المؤيدين من العلماء المعاصرين. 3-أبرز المعارضين من العلماء القدامي و المعاصرين.4-أدلة الفريقين.
الفصل الرابع:«الاعجاز القرآني في علم الفلك»داراى يك مقدمه و 4 مبحث است:1-بين الاسلام و العلم 2-مولد الكون و نشأته بين القرآن و العلم 3-تمدد الكون و توسعه 4-نهاية الكون بين القرآن و العلم. 
الفصل الخامس:«الاعجاز القرآني في الشمس»يك مقدمه و 4 فصل را دربر دارد:1-تحركات الشمس و انتقالاتها 2-الشمس متوهجة ملتحصبة.3-تعدد الشموس و الاقمار 4-موت الشمس و نهايتها بين القرآن و العلم.
الفصل السادس:«الاعجاز القرآني في الارض»يك مقدمه و چهار مبحث را دربر دارد:1-كروية الارض 2-حركة الارض و دورانها.3-جاذبية الأرض.4-الغلاف الجوى و منافذه للأرض.

الفصل السابع:«الاعجاز القرآني في القمر»يك مقدمه و 4 مبحث را دربر دارد:1-القمر منير.2- انشقاق القمر.3-منازل القمر.4-و جمع الشمس و القمر.
الفصل الثامن:«الاعجاز القرآني في الرياح»شامل يك مقدمه و سه مبحث است:1-انواع الرياح بين القرآن و العلم 2-تكوين السحب و أنواعها بين القرآن و العلم 3-البرق و البرد بين القرآن و العلم.
الفصل التاسع:«الاعجاز القرآني في الجبال»يك مقدمه و 4 فصل را دربر دارد:1-تكوين الجبال. 2-الجبال تحافظ على توازن الارض.3-الرواسى الشامخات و الماء الفرات.4-حركة الجبال و تعدّد صخورها. الفصل العاشر:«الاعجاز القرآني في البحار»يك مقدمه و 4 مبحث را شامل است:1-ظلمات البحار و تنوع الامواج.2-مرج البحرين يلتقيان 3-و البحر المسجور 4-اهتزاز الارض بنزول ماء السماء. 
در پايان هم فهرست آيات،احاديث و منابع و مطالب كتاب آمده است.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب


برای استفاده کاربردی تر از سایت ، اپلیکیشن بازار کتاب قائمیه را دانلود نمایید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.