چاپ کردن این صفحه

اسلام ، قطعه قطعه، نه یک پارچه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کتاب اسلام ، قطعه قطعه، نه یک پارچه

نویسنده : وارتان گریگوریان ؛

ترجمه حمید بخشنده، محمد محقق

مشخصات نشر : قم  مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما

موضوع : اسلام و غرب ، مسلمانان -- وضع اجتماعی-- قرن 20م.

اگرچه بیش از یک سال از یازده سپتامبر 2001 گذشته است، امریکاییها هنوز آگاهی اندکی از جهان اسلام دارند. شاید نیازمند آن باشیم که به سخنان مکرر رئیس جمهور، جورج دبلیو بوش مبنی بر اینکه تروریستها، دشمن ما هستند، نه مسلمانان یا عربها، توجه کنیم.

متأسفانه این پیام منطقی به واسطه پیامهای پر سر و صدای روحانیان مسلمان که امریکا را «شیطان بزرگ» میخوانند و پیام های برخی نظریه پردازان سیاسی که اعتراض برخی اسلامگرایان ستیزه جو را آغاز «رویارویی تمدن ها» میدانند، تحت الشعاع قرار میگیرد.

پیامهای تحریک آمیز همواره توجه عمومی را بیش از اندازه به خود جلب میکنند، ولی این پیام ها را به ویژه در پی حوادث یازده سپتامبر باید به دقت بررسی کرد.

بسیاری از امریکاییان از این امر شگفت زده شده اند که دین اسلام، بیش از هر دین دیگری در امریکا، در حال رشد است. آهنگ رشد دین اسلام، پیوسته سریعتر از میزان رشد جمعیت جهان است. بر اساس برخی برآوردها، اگر گرایش های اخیر ادامه یابد، تا سال 2023، اسلام در مقایسه با دیگر دینها، پیروان بیشتری خواهد داشت.

بیشتر امریکاییان مایلند اسلام را دین عربها قلمداد کنند، ولی مسلمانان با داشتن یک پنجم جمعیت دنیا، به اندازه خود جمعیت بشری, گوناگون هستند. تنها 15 درصد از جمعیت 2/1 میلیاردی مسلمانان دنیا، عرب هستند، در حالیکه تقریباً یک سوم مسلمانان جهان در شبه قاره هند زندگی می کنند .

کتاب پیش روی شما با محوریت اسلام و رشد مسلمانان در جوامع غربی می پردازد و در آخر هم وظایف مسلمانان را بررسی و گوشزد می کند .

عناوین اصلی کتاب شامل:

عملکرد غرب

وظایف مسلمانان

بررسی اسلام

 

جهت مشاهده و دانلود کتاب کلیک کنید