ابحاث فی علم التجوید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفى كتاب

اُبَحاثٌ فى علم التجويد تألیف غانم قَدُّورى حمد پيرامون علم تجويد نوشته شده است. مؤلف در اين كتاب به بررسى برخى از مسائل مربوط به علم تجويد پرداخته و موضوع اين علم را با توجه به قصيدۀ معروف ابو مزاحم خاقانى،بيان كرده است. به همين لحاظ بيان مباحث اين علم را به زمان قبل از ابو مزاحم و بعد از ايشان تقسيم‌بندى كرده و تاليفاتى را كه در اين زمينه وجود دارد نيز بيان كرده،از طرف ديگر با توجه به اهميت سه حرف«ميم»و«نون»و«ضاد»مطالب كتاب را پيرامون اين سه حرف ارائه كرده است وى در بخش اول، علم تجويد و چگونگى رشد آن را بررسى كرده و در ادامه روش كتابهاى آموزش قواعد تلاوت را توضيح مى‌دهد كه در آنها مباحث مربوط به مخارج و صفات حروف چگونه بيان شده است

در قسمت ديگرى از كتاب به ويژگيها و صفات حرف«نون»از جمله اخفاء آن پرداخته و پس از بيان ديدگاههاى مختلف و مناقشه در آنها،نتيجۀ نهايى را ذكر مى‌كند.و در ادامه همين روش را در بارۀ حرف«ميم»و حرف«ضاد»نيز ارائه كرده است.

وى در قسمت پايانى كتاب انحرافات نطقى و خطاهايى را كه در لهجه‌هاى عربى وجود دارد مورد بررسى قرار داده راههاى علاج آن را ذكر مى‌كند.ضمن آنكه تاريخچه اين بحث و آثار تاليف شده در اين باره را نام برده است.

با توجه به اينكه اين كتاب از منابع بسيار زيادى در علم تجويد استفاده نموده و ديدگاههاى مختلف را مورد بررسى قرار داده،منبع ارزشمندى براى تاليف در علم تجويد مى‌باشد.

ويژگيها

1-مؤلف در اين كتاب از منابع و مصادر بسيار زيادى استفاده نموده كه اكثر آنها از منابع اوليه مى‌باشد

2-در هر موضوعى،ديدگاههاى مختلف را مطرح و مورد نقد و بررسى قرار داده و در پايان نظر خود را نيز بيان كرده و قول صحيح را انتخاب نموده است

3-مباحث علم تجويد را در زمان صدر اسلام با زمان معاصر مورد مقايسه قرار داده است.

4-برخى از مطالب كتاب در نشريات مختلف مربوط به دانشگاهها به چاپ رسيده و مورد استفاده قرار گرفته،آنگاه به چاپ رسيده است

5-در اين كتاب پيرامون دو حرف«ميم»و«نون»به طور گسترده بحث شده و صفات و مخارج آن دو و طريقۀ اداى آنها و احكام مربوطه نيز به صورت مشروح مورد بررسى قرار گرفته است

6-از آنجا كه برخى از مطالب كتاب از قصيدۀ ابو مزاحم خاقانى استفاده شده،لذا در قسمت اول كتاب شرح مختصرى از زندگى و تاليفات وى ارائه كرده است.

7-براى روشن شدن مطالب،سعى شده است در هر موضوعى پس از توضيحات مربوطه،مثالهايى از قرآن آورده شود.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب


برای استفاده کاربردی تر از سایت ، اپلیکیشن بازار کتاب قائمیه را دانلود نمایید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.