أخبار الحسن بن علي بن أبي‌طالب

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

أخبار الحسن بن علي بن أبي طالب برگرفته از معجم طبرانى است و طبرانى خود کتابى به اين نام نداشته است. کتاب مفصل المعجم الكبير از جمله منابع مهم حديثى اهل سنت است كه ابوالقاسم سليمان بن احمد طبرانى محدث مشهور اهل سنت آن را تدوين كرده است.

کتابهاى معجم نوعى از مسانيد حديثى به شمار مى رود كه در آن حديث بر پايه اشخاص طبقه بندى شده است. طبرانى نيز در معجم كبير خود، آثار و روايات را به ترتيب نام صحابه تنظيم كرده است. طبرانى در تدوين اين کتاب نخست روايات تاريخى موجود پيرامون شخصيت افراد را آورده و سپس به ذكر منقولات آنان از رسول خدا (ص) مى پردازد.

بخش امام حسن(ع) از معجم طبرانى كه مستقلاً چاپ شده است، در جلد سوم صفحه 5 تا 97 را در بر گرفته و مؤلف، شرح حال حسنين(عليهما السلام) را در رديف حرف «ح»، بر ديگران مقدم داشته است . کتاب بر اساس روايات صحابه و ديگران كه از امام نقل روايت كرده اند تنظيم شده و بر اساس نام ناقل روايت مرتب شده است. مجموعا 241 روايت در باره امام حسن(ع) در اين مجموعه گرد آمده و گزارشها همراه با ذكر سند است.

محتواى کتاب

محور مباحث اين کتاب عبارتند از: ولادت امام، شباهت به رسول خدا(ص)، آرايش و پوشش، صلح با معاويه، ازدواج ها، محبت پيامبر(ص) به او در گفتار و رفتار، احاديث صلح بين دو فرقه، ازدواج ام كلثوم با عمر به خاطر تازيانه عمر، مناقب حسنين مانند اهل كسا، آيه تطهير، مسموم شدن امام توسط معاويه، راويان از ايشان.

طبرانى اختلافات ميان صحابه را كتمان نكرده و اختلاف حسنين با معاويه يا سب و لعن على(ع) نزد معاويه را ذكر كرده است. نگاه طبرانى به اخبار بشرى است و جز موارد انگشت شمار نگاه معجزه اى به حوادث ندارد.

اخبار الحسن بن على بن ابى طالب، ابوالقاسم طبرانى(م360)، تحقيق محمد شجاع ضيف الله، الكويت: دارالاوراد، 1412ق1992/م.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب


برای استفاده کاربردی تر از سایت ، اپلیکیشن بازار کتاب قائمیه را دانلود نمایید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.