رساله تفضیل امیرالمومنین علیه السلام - در اثبات برتری حضرت امیرمومنان علی بن ابیطالب علیه السلام

معرفى اجمالى

اثبات برترى حضرت اميرمومنان على بن ابى طالب(ع)، ترجمه فارسى كتاب تفضيل اميرالمومنين على عليه السّلام على جميع الأنبياء غير محمد صلّى اللَّه عليه و آله و سلم، از شيخ مفيد است كه توسط آقايان على‌رضا بهاردوست و محمدحسين شمسايى صورت گرفته است.
اين رساله از نظر قدمت تاريخى و نيز شيوه پرداخت، موضوع و قدرت استدلال و متانت برهان داراى امتيازات فراوان و كم مانندى است و مؤلف بزرگوار آن كه خود از بلندترين قله‌هاى معرفت شيعى و تواناترين مرزبان حريم ولايت و توحيد در قرن چهارم هجرى است، هدفى را كه از نگارش اين رساله مد نظر قرار داده با اتكا به درياى دانش خود و استمداد از روح مطهرى كه قلم را در ابراز شيدايى و شيفتگى نسبت به او به چرخش آورده، به شايستگى ادا نموده است. او محمد بن محمد نعمان ملقّب به شيخ مفيد است و كتاب حاضر بخشى از مجموعه رسائل او به شمار مى‌رود.

گزارش محتوا

مسأله تفضيل اميرالمؤمنين على(ع)، يكى از مسائلى است كه از قديم ميان متكلمان مسلمان مورد بحث بوده است. اين رساله نيز يكى از تأليفاتى است كه به اين موضوع مى‌پردازد. شيخ مفيد(ره) متكلم بزرگ اماميه در اواخر قرن چهارم و ابتداى قرن پنجم، چندين كتاب در اين باره تأليف كرده است كه يكى از اين تأليفات «رساله تفضيل» مى‌باشد. اين رساله نمودار اعتقاد و باور اكثر متكلمان شيعه است كه در آن به اثبات برترى اميرالمؤمنين على(ع) بر همگان به جز حضرت ختمى مرتبت(ص) پرداخته است.
شيخ مفيد نيز در مقدمه اين رساله با آزاد انديشى خاص خود، بدون هيچ تعصبى به ذكر اقوال گروه‌هاى مختلف شيعه در اين مسأله پرداخته و پس از ذكر اين اقوال در هفت فصل به اثبات انديشه و اعتقاد خود؛ يعنى تفضيل و برترى على(ع) بر همگان، پس از رسول خدا(ص) مى‌پردازد. رساله تفضيل با همه اختصار، نشانگر غناى دانش و روش مؤلف آن است، چرا كه با استناد به روايات عامه و خاصه و شواهد تاريخى و مقامات و ويژگى‌هاى اميرمؤمنين على(ع) مدعاى خويش را اثبات مى‌كند.
مؤلف در اين كتاب به اثبات برترى اميرمؤمنين على بن ابى‌الطالب(ع)، پس از حضرت ختمى مرتبت(ص) و پيامبران بر همه خلق و تمامى مسلمانان مى‌پردازد. اين اثر ارزشمند به همت دانشمند محترم آقاى حاج شيخ محمدباقر محمودى تصحيح و منتشر گرديده است.
آقاى دكتر محمود مهدوى دامغانى با اشارات و راهنمايى‌هاى خويش چه در تهيه مقدمه و چه در ترجمه سطر به سطر رساله مترجمان كتاب را يارى دادنده‌اند.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب


برای استفاده کاربردی تر از سایت ، اپلیکیشن بازار کتاب قائمیه را دانلود نمایید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.