جستجو در معرفی کتاب فارسی

اصحاب امیرالمومنین علیه السلام و الرواه عنه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی اجمالی

أصحاب أميرالمؤمنين عليه السلام و الرواة عنه نوشته محمد هادی امینی مشتمل بر شرح حال 1400 نفر از مردان و زنان صحابى اميرالمؤمنين على(ع) است و مؤلف آن از علماى معاصر شيعه اماميه به شمار ميرود.

روش تأليف

شيوه اين كتاب معجمى و به ترتيب نام و نام پدر بر اساس الفباى نام است. جلد اول از حرف الف تا بخشى از حرف عين و جلد دوم ادامه آنها را تا حرف ياء در بر دارد. باب كنيه‌ها پس از اتمام نامها آمده و قسمت زنان فقط 33 شرح حال را شامل شده است.
وى مقدمه‌اى مفصل با عنوان «مدرسة اميرالمؤمنين(ع)» آورده و به حيات علمى آن حضرت ميپردازد.
مراد از اصحاب در اين كتاب، عام است و محدود به شيعيان و معتقدان به آن حضرت نميشود بلكه هر كس آن حضرت را درك كرده و كوچكترين همراهى يا نقل حديثى از او داشته است، نامش در اين كتاب ميآيد. به همين جهت افراد غير مشهورى در آن نام برده شده‌اند كه تنها مستند آن يك كتاب است. اين در حالى است كه مؤلف غالباً براى هر شرح حال ده‌ها منبع معرفى ميكند و به دليل كثرت منابع، آنها را ذيل هر شرح حال به ترتيب الفبا مرتب كرده است. به گونه‌اى كه گاه منابع يك شرح حال از اصل آن بيشتر است.
منابع و مآخذ اين اثر مجموعهاى از كتب گوناگون تاريخ، حديث، رجال، فهرست و تراجم است.

اهميت كتاب

بى‌شك كتاب حاضر كاملترين اثر در باره ياران و روات على(ع) است كه ارجاعات فراوان آن را پربارتر كرده است.

منبع

الامینی، محمد هادى، اصحاب الامام اميرالمؤمنين و الرواة عنه، بيروت، دارالغدير/دارالكتاب الاسلامى، الطبعة الاولى، 1992/1412.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب


برای استفاده کاربردی تر از سایت ، اپلیکیشن بازار کتاب قائمیه را دانلود نمایید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.