الانوار الباهره بفضائل اهل البیت النبوی و الذریه الطاهره

كتاب «الانوار الباهرة بفضائل اهل‌البيت النبوي و الذريةالطاهرة» نوشته عبدالله حسنى مغربى عالم سنى مذهب سده چهاردهم هجرى است. اين اثر به اميرالمؤمنين، حضرت زهرا و حسنين عليهم السلام اختصاص دارد و در آغاز هم احاديثى درباره فضائل عموم اهل بيت آورده است.
كتاب حاضر از چهار باب تشكيل شده كه باب نخست درباره كليات فضائل اهل بيت است. باب‌هاى بعدى به ترتيب درباره مناقب على(ع)، مناقب حضرت فاطمه(س) و مناقب حسنين(عليهما السلام) است. مؤلف، فروع جزئى‌ترى ذيل اين ابواب قرار داده و احاديث را با اين دسته‌بندى ذكر مى‌كند. در اين اثر سلسله راويان ذكر نشده و شيوه مؤلف، تنها بيان احاديث نيست بلكه به نقد و بررسى و توضيح آنه هم مى‌پردازد. مثلاً در بحث از مشمولين آيه تطهير، به نقل اقوال مختلف روى آورده و سپس نظر خود را بيان كرده است. مؤلف در موارد زيادى به بحث از مواضع شيعه و نقد مطالب آنان پرداخته و از اين رو محقق كتاب در پاورقى به بيان توضيحاتى در اين مواضع دست زده است. محقق همچنين به استخراج منابع كتاب همت گماشته و آنها را به تفصيل ذكر مى‌كند.
چنانكه محقق كتاب هم يادآور شده، مؤلف كتاب، آراء شيعه را از كتب و گفته‌هاى مخالفان آنان گرفته و متحمل زحمت براى مراجعه به كتب خود شيعه نشده است. به همين جهت مطالبى را از دشمنان شيعه نقل كرده كه مورد قبول علماى اين فرقه نيست. در عين حال تليدى مؤلف در بيان برخى نظرات خود كه چندان با عقايد اهل سنت سازگار نيست به صراحت و شجاعت عمل كرده كه مصحح، در مقدمه به اين موارد اشاره كرده است.
كتاب حاضر كه در دوران معاصر تدوين شده، چندان شهرتى ندارد و انتشار آن از سوى مجمع تقريب به دليل گرايش‌ها و نظرات خاص مؤلف است كه به بيان فضائل اهل بيت پرداخته است.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

خواندن 310 دفعه

حقوق مولفان و ناشران

ﻣﺎ ﺑﻪ ﻫﯿﭻ ﻭﺟﻪ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﯿﺴﺘﯿﻢ ﺗﺎ ﺣﻘﻮﻕ مادي و ﻣﻌﻨﻮﯼ ﻣﻮﻟﻔﺎﻥ ﻭ ﻧﺎﺷﺮﺍﻥ ﺁﺛﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺎﺩﯾﺪﻩ ﺑﮕﯿﺮﯾﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺍﯾﻦ ﺭﻭ ﺣﺪﺍﮐﺜﺮ ﺗﻮﺍﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ ﺗﺎ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﻢ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯿﻢ و تا كنون موفق به اخذ بيش از 15000 مجوز از مولفين و ناشرين بوده ايم، اکنون اعلام میداریم ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻋﺪﻡ ﺭﺿﺎﯾﺖ ﻣﻮﻟﻒ ﻭ ﯾﺎ ﻧﺎﺷﺮ با اعلام به ما، (بصورت کتبی) ﺁﻥ ﮐﺘﺎﺏ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺮﺱ ﺧﺎﺭﺝ ﻣﯽ ﮔﺮﺩﺩ.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب


برای استفاده کاربردی تر از سایت ، اپلیکیشن بازار کتاب قائمیه را دانلود نمایید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.