اکسیر اعظم (2): رهیافتی به منظومه فکری رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) درباره انسجام اسلامی

  • اکسیر اعظم (2): رهیافتی به منظومه فکری رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) درباره انسجام اسلامی
معرفي اجمالي :
کتاب اکسیر اعظم : رهیافتی به منظومه فکری رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) درباره انسجام اسلامی ؛ نویسنده آن مرکز پژوهشهای اسلامی صدا و سیما و ناشر آن مرکز پژوهشهای اسلامی صدا و سیما،با همکاری دفتر فرهنگی فخرالائمه (علیهم السلام) می باشد .
موضوعات :
خامنه ای، علی، رهبر جمهوری اسلامی ایران ، دیدگاه درباره وحدت اسلامی
ساختار :
کتاب در دو جلد تنظیم شده و مشتمل بر یک مقدمه که نویسنده کتاب توضیحات مختصری را بیان کرده در آن است . و همچنین هر جلد شامل دو بخش می باشد و در آخر کتابنامه کتاب ذکر گردیده است .
جلد اول = فصل اول: اتحاد ملی؛ فصل دوم: تفرقه؛
جلد دوم = فصل اول: انسجام اسلامی؛ فصل دوم: تفرقه در جهان اسلام
گزارش محتوا :
در بیان نورانی نبی اعظم صلی الله علیه و آله و ائمه هدی(علیه السلام) در طول تاریخ سراسر مبارزه و مجاهده خویش امر وحدت و انسجام آحاد امت اسلامی در راه نیل به اهداف عالیه نظام اسلامی مورد تأکید فراوان قرارگرفته است.
صرف نظر از جایگاه اساسی این مهم _ که شاخصه امت واحده اسلامی بر مبنای آیه «إِنَّ هذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّهً واحِدَهً وَ أَنَا رَبُّکُمْ فَاعْبُدُونِ»(1) می باشد _ به راستی کدامین اصل از اصول شرعی، عقلی، منطقی و اجتماعی یک حاکمیت مقتدر و رو به تعالی همچون «اتحاد ملی و انسجام اسلامی» نیاز به تبیین و تعمیق بیشتر دارد؟ آن هم در عصر «جاهلیت مدرن» که یک بار دیگر تمامی حق در برابر تمامی باطل قرار گرفته و در نبردی نابرابر و ظالمانه مجبور به پایداری و جهاد است.
در جریان هدایت الهی جامعه بشری، انبیا و اولیا عهده دار این رسالت عظیم اند و یافتن صراط مستقیم و پیمودن آن، فقط در پیروی از ایشان متحقق خواهد شد، که «إِنْ تُطیعُوهُ تَهْتَدُوا» که ثمره شیرین آن، وحدت خدایی و دوری جستن از راه های غیر خدایی دیگر است؛ «وَ أَنَّ هَذَا صرَِاطِی مُسْتَقِیمًا فَاتَّبِعُوهُ وَ لَا تَتَّبِعُواْ السُّبُلَ فَتَفَرَّقَ بِکُمْ عَن سَبِیلِهِ ذَالِکُمْ وَصَّاکُم بِهِ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ»؛ لذا هیچ نگاهی بصیرت و ژرف اندیشی مقتدای جامعه دینی را ندارد و اعتماد نمودن به رهنمود و نظری غیر از «راهبرد های ولایت» ناصواب و خطاپذیر است، از این روست که چنگ زدن به این ریسمان الهی جامعه را از تفرقه هلاک کننده می رهاند؛ «وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا».
در عصر ظهور نیز بنا بر رهنمود پیامبر گونه امام خمینی رحمه الله _ بنیان گذار حاکمیت اسلام ناب در این عصر _ ولایت فقیه همان ولایت رسول الله صلی الله علیه و آله است و نائب عام امام عصر عج الله تعالی فرجه الشریف عهده دار و ادامه دهنده همان هدایت های الهی است.
در این زمان که جبهه کفر و الحاد «ناتوی فرهنگی» را برای انسجام نیروهای شیطانی خویش تشکیل داده و آن را سرلوحه برنامه های اسلام ستیزی خود قرار داده است، فرماندهی جبهه حق برای ایجاد قلعه ای نفوذ ناپذیر در جهت حفظ دستاوردهای این آیین الهی و نظام پایدار اسلامی می کوشد؛ لذا برای دفاع جانانه و تهاجمی همه جانبه به تمامی حیثیت جبهه باطل، نیاز اولیه و حیاتی ما به «دکترین» اتحاد و انسجام آن هم از منظر مقتدای نهضت غیر قابل اغماض است.
نام گذاری سال جاری به «اتحاد ملی و انسجام اسلامی» از سوی مقام معظم رهبری(دام الله ظله) اساسی ترین نیاز امروز امت اسلامی است که بی شک تمامی هدایت ها و رهنمودهای معظم له در جهت ایجاد چنین حِصنی حصین و دژی مستحکم برای حفظ نیروهای اسلام و قوای حق و پیکار با استکبار جهانی به شمار می رود.
از این رو برای یک پارچگی در تبیین و تفسیر اتحاد و انسجام، جهت روشن گری افکار عمومی و برای اینکه بهترین راهکار وحدت نیز برای خواص مؤثر جامعه دینی مان ترسیم گردد «اتحاد ملی و انسجام اسلامی» را در رهنمودهای رهبر معظم انقلاب جویا شدیم تا تفسیر ایشان از وحدت، انسجام بخش نظرات گردد.
در این مختصر به عناوین و موضوعاتی که به طور خاص به اصل اتحاد ملی پرداخته شده است به صورت اجمال و کلیدی اشاره می شود که البته هر فصل و بابی در این مکتب سیاسی خود فتح بابی برای اهل نظر در تمامی زمینه ها خواهد بود.
منابع مقاله :
مقدمه و متن كتاب.
انگيزه تاليف :
سال پر برکت اتحاد ملی و انسجام اسلامی بهان های شایسته و بایسته به دستمان داد تا در این زمینه توفیقی چنین یابیم لیکن تردیدی نیست که پرداختن به این اصل در همه سال ها و با همه اقتضائات زمانی از اولین و اصلی ترین اقدام نخبگان و فرهیختگان جبهه حق است.
وضعيت کتاب :
فهرست مطالب در ابتدای کتاب و منابع نوشته ها در پايان کتاب بيان شده است. در پایین هر صفحه پاورقى ها نیز آمده است.

اكسير اعظم (2): رهيافتي به منظومه فكري رهبر معظم انقلاب (مدظله العالي) درباره انسجام اسلامي
مشخصات كتاب:
عنوان و نام پديدآور : اكسير اعظم (2): رهيافتي به منظومه فكري رهبر معظم انقلاب (مدظله العالي) درباره انسجام اسلامي/تهيه كننده: مركز پژوهشهاي اسلامي صدا و سيما،با همكاري دفتر فرهنگي فخرالائمه (عليهم السلام).
مشخصات نشر : قم: دفتر عقل، -۱۳
مشخصات ظاهري : ج.
فروست : مركز پژوهشهاي اسلامي صدا و سيما؛ ۱۲۵۹.
ويژه اتحاد ملي و انسجام اسلامي؛ ۸.
شابك : ۳۰۰۰۰ ريال:978-964-2761-17-3
يادداشت : فهرستنويسي بر اساس جلد دوم.
يادداشت : ج.۲( چاپ اول:۱۳۸۶).
يادداشت : كتابنامه به صورت زيرنويس
موضوع : خامنه اي، علي، رهبر جمهوري اسلامي ايران ، ۱۳۱۸ - -- ديدگاه درباره وحدت اسلامي
موضوع : Khamenei، Ali Leader of IRI -- Views on Islamic unity
شناسه افزوده : صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران. مركز پژوهشهاي اسلامي
شناسه افزوده : دفتر فرهنگي فخرالائمه (عليهم السلام)
رده بندي كنگره : DSR۱۶۹۲/و۳ الف۷ ۱۳۰۰ي
رده بندي ديويي : ۹۵۵/۰۸۴۴
شماره كتابشناسي ملي : ۱۲۵۸۷۰۳
ص: 1
عناوين اصلي كتاب شامل:
اشاره؛ ديباچه؛ مقدمه؛ فصل اول: انسجام اسلامي؛ فصل دوم: تفرقه در جهان اسلام
Language
Type
دیجیتالی
Type of content
Total Volume
1
Digital number
13519
LCC
DSR1692/و3 الف7 1300ی
DDC
955/0844
National bibliography numbers
1258703
Cost View
رایگان
ISBN
9789642761173
Year of publication
File Format APK New
File Format APK
File Format GHM
File Format JAR
File Format GHB
File Format EPUB
File Format PDF
Book Version
1