البدر الزاهر فی صلاه الجمعه و المسافر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مؤلف

البدر الزاهر في صلاة الجمعة و المسافر تألیف آیت‌الله سيد حسين طباطبائى بروجردى به تقرير شيخ حسين على منتظرى نجف‌آبادى به زبان عربی می باشد .

ويژگى‌هاى كتاب

از كاوشگران آگاه و نقادان مطلع پوشيده نيست كه علم فقه در اين زمانه با اين كه شاخه‌هاى بسيار پيدا كرده و فروعش ميوه داده و در كمال و گستردگى به آنچه لايقش بوده رسيده و به درختى طيب با ريشه‌اى ثابت و شاخه‌هايى برافراشته مبدل گشته، شاخه‌هايش سبز شده و ميوه‌هايش رسيده و هر كه بخواهد از آن تناول مى‌كند اما با اين همه ميوه‌هايش ميان برگ‌ها و زوائد بسيار گم شد به گونه‌اى كه چيدنش براى طالبان حقيقت سخت گشته، و هر كسى توان دستيابى به مسائل اصلى آن را نداشت، تا اينكه رهبرى شيعه و زعامت حوزه‌هاى علميه به خورشيد آسمان فقاهت و اجتهاد و مركز دايرة بحث و انتقاد، برگزيده فقها و مجتهدين و آیت‌الله در أرضين، نگاهبان شريعت جاودان و تكيه‌گاه شيعيان، سيد أعظم حاج حسين طباطبائى بروجردى (ت سال 1380 ه) قدس سره رسيد، ايشان در أثناء درس فقه خويش مسائل أصلى و أساسى برگرفته از روايات أئمه عليهم السلام را از فروعاتى كه با دقت و اجتهاد استنباط شده بودند جدا مى‌نمودند، و در هر مسأله‌اى به تاريخ و تحولاتى كه در دوران فقه فريقين در آن مسأله پيش آمده اشاره مى‌كردند، سپس در ميان استدلال خويش پايه و اساس مورد اعتماد بزرگان در مسأله را مطرح كرده و امور زائد و بى فايده را حذف مى‌نمودند، ايشان از ابتداى تصدى زعامت حوزه علميه قم به تدريس أبواب فقهى مانند كتاب إجارة و غصب و شركت و وصيت و كتاب صلاة پرداختند، و در تاريخ هفتم جمادى الثانى سال 1367 تدريس كتاب صلاة را آغاز نمودند، أول عنوانى كه در مبحث صلاة مطرح نمودند مبحث نماز جمعه و نماز مسافر بود كه مقرر آن را در دو مسأله عنوان نمود، اما زمان گذشت و مقرر در اين مدت توفيق مراجعه به نوشته‌هايش را پيدا نكرد، تا اينكه برخى از دوستان از او خواستند كه نوشته‌هاى خود را در اين دو مسأله به چاپ برساند، ايشان هم مسأله را با استاد در ميان گذاشته و از ايشان اجازه چاپ و نشر كتاب را گرفتند، و نام آن را «البدر الزاهر فى حكم الصلاة الجمعة و المسافر» نهاده آن را در دو فصل قرار دادند فصل أول در صلاة جمعة، و فصل دوم در صلاة مسافر.
ناگفته نماند كه اكثر رواياتى كه در اين كتاب از مشايخ ثلاثة آمده از كتاب «وسائل الشيعة» گرفته شده. برخى از آنها نيز به دليل بريده بريده بودنشان در كتاب وسائل و يا به دلايل ديگر از كتب أربعة گرفته شده‌اند.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاببازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.