البکاء علی المیت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفى اجمالى

"البكاء علي الميت"، اثر محمدجواد طبسي از تأليفات قرن حاضر در موضوع جواز گريه براي مردگان به زبان عربي مى‌باشد.
گريه بر ميّت موضوعي است كه براي گروهي از مسلمانان مورد شبهه قرار گرفته و آن را بدعتي مخالف با سيره نبوي و صحابه و تابعين پنداشته‌اند كه هيچ نص و روايتي آن را تاييد نمي‌كند. اين ديدگاه تاثيرات منفي فراواني را بر ارتباطات ميان جامعه اسلامي بر جاي گذارده كه در صورت تبيين زواياي پنهان اين مبحث بسياري از برداشت‌هاي غلط و مخالف با متون اسلامي در برطرف شدن ذهنيت‌هاي منفي گذشته مؤثر واقع شود.
كتابچه «البكاء علي الميت علي ضوء السنة و السيرة» اين موضوع را به بحث نشسته و در صفحاتي چند در صدد اثبات مشروعيت گريستن براي مردگان از منظر سنت نبوي و سيره صحابه و تابعين برآمده است.

انگيزه تأليف

اثبات مشروعيت گريه در سنت نبوي و سيره مسلمين مي‌باشد.

گزارش محتوا

مولف، با بيان مختصر سعي بر آن نموده است تا مشروعيت گريه براي مردگان را از منظر روايات نبوي و سيره مسلمين اثبات نمايد.
در اين راستا كتاب را با مقدمه‌اي نسبتاً كوتاه و مطالبي براى آماده سازي ذهن مخاطب براي اهميت طرح موضوع مورد بحث كتاب، آغاز كرده و پس از آن به اصل موضوع وارد مى‌شود.
به واسطه اهميتي كه اين موضوع در مباحث اسلامي دارد، مؤلف مباحث خود را در چهار فصل جداگانه و هر فصل را با عناوين و موضوعات خاص مطرح كرده است.
فصل اوّل اين كتابچه، از فعل و رفتار پيامبر اكرم(ص) آغاز گرديده و جملاتي از تحريض و تشويق آن حضرت و عدم نهي از كساني كه اقدام به اين عمل نموده‌اند را، از شواهد مشروعيت اين عمل دانسته است.
آنگاه از گريه عترت پيامبر اكرم(ص) و سپس صحابه ياد كرده و مواردي را به عنوان مثال ذكر نموده است.
فصل دوّم، كتابچه به شبهات و پاسخ آن‌ها اختصاص يافته است.
فصل سوّم، در باره فضيلت گريه بر خاندان رسول خدا(ص) مي‌باشد.
فصل چهارم، موارد ديگري از گريه را از صدر اسلام با تكيه بر روايات معتبر نزد اهل سنت شاهد آورده و به اين شكل كتاب را به پايان رسانده است.
اين مجموعه گرچه از سوي مؤلفي شيعي گردآوري شده، اما با توجه به انگيزه‌اي كه در جهت دفع شبهات وهابيت در اين موضوع، مطرح است، به طور كلي روايات طرح شده در اين كتاب با استفاده از منابع روايي معتبر نزد اهل سنت ذكر گرديده است.
نكته قابل توجه در اين كتاب، فصل و عنوان‌بندي و تيترهاي مرتبط و متناسب است كه خواننده را به خوبي نسبت به موضوع مورد بحث و سير منطقي آن به خوبي رهنمون مي‌گردد؛ همچنين استناد به روايات معتبر اهل سنت در اثبات موضوعي مورد مناقشه از سوي خود آنها از ويژگي‌هاي برجسته ديگر اين كتابچه مي‌باشد.

ساختار و گزارش محتوا

كتابچه با مقدمه‌اي نسبتاً كوتاه امّا فراخور با حجم كتاب آغاز گرديده و تا پايان شامل چهار فصل گرديده است كه عبارتند از: دلائل جواز گريه بر اموات، شبهه‌هاي طرح شده از سوي وهابيت در اين موضوع و پاسخ‌هاي آن، فضيلت گريه بر خاندان پيامبر اكرم(ص) و مواردي از گريه ديگران بر پيامبر اكرم(ص) و اهل بيت گرامي او و گريه براي شهدا و صالحين.
گويا مؤلف به حدّي مطالب خود را در اداي مقصود آشكار و رسا تشخيص داده كه كتابچه خود را از هرگونه خلاصه و نتيجه‌گيري از مباحث بي نياز دانسته و در ادامه كتاب را با فهرستي از محتويات و مصادر كتاب به پايان رسانده است.

نسخه شناسي

نسخه حاضر بدون هر گونه مشخصات و شناسنامه‌اي كه بتواند گوياي مشخصات چاپ باشد در سلسله مباحثي با عنوان «على مائدة الكتاب و السنة» در قطع جيبي و در 103 صفحه به همراه پاورقي‌هايي كه از سوي مؤلف بيان شده و به ذكر آدرس روايات پرداخته به چاپ رسيده است.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب


بازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.