التبرک

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفى كتاب

التبرك اثرى است كلامى به زبان عربى ،تاليف آيت الله على احمدى ميانجى از عالمان معاصر شيعه كه به بررسى يكى از موضوعات مهم مورد گفتگو ميان مسلمانان يعنى جواز تبرك جستن به قبر پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله و سلم و ساير بندگان صالح و شايسته خداوند و توسل بدانها و استشفاع از آنان اختصاص يافته است. به اعتقاد نويسنده مساله تبرك به آثار انبياء و اولياء الهى و بندگان صالح خداوند چه بسا جزء ضروريات اوليه اسلامى باشد كه به هيچ وجه نمى توان در آن شك و ترديد نمود.از اين رو مى بينيم جز گروهى اندك كه دنباله رو مروان و مروانيان هستند و از اين امر ممناعت به عمل آورده ،آن را بدعت و منافى با توحيد و همطراز با شرك و كفر ميشمارند،اكثر مسلمانان به اين امر اهتمام دارند و به اين آثار تبرك مى جويند.ديدگاه اين گروه اندك و شبهاتى كه در مورد جواز تبرك به آثار انبياء و اولياء مطرح مى كنند باعث بروز اختلاف ميان مسلمانان شيعه و اهل سنت شده است و مولف در جهت حل اين اختلاف و جلوگيرى از بروز و ظهور برخى مشكلاتى كه به وحدت مسلمانان منجر مى شود به نگارش اين اثر پرداخته است.

انگيزه تاليف

مولف در اين باره مى نويسد:
پس از آنكه با كتابى كه يكى از علماى مكه مكرمه با عنوان «تبرّك الصحابة بآثار الرسول صلى الله عليه و آله»آشنا شدم كه مولف در آن به طرز بديعى به معرفى روش عملى صحابه پيامبر در تبرك به آثار نبوى پرداخته و پيامبر اكرم نيز عمل آن را تاييد و تقرير فرموده ،به نگارش اين اثر مبادرت ورزيدم .
مولف در اين اثر به بيان مواردى كه صحابه پيامبر اكرم چه در زمان حيات ايشان و چه بعد از رحلت ايشان نه تنها به وجود مقدس ايشان ،بلكه به خاندان پاك حضرت و نيز عالمان و صالحان از امت پيامبر تبرك جسته و درخواست شفا و شفاعت كرده‌اند ،پرداخته و اوامر نبوى را در زمينه جواز اين امر بلكه ترغيب و تشويق مسلمانان به تبرك جستن به آثار اين وجودات نورانى يادآور شده است.
مولف در اين اثر اخبار و احاديثى زائد بر اخبارى كه در كتاب مذكور آمده ،گردآورده و به تحقيق و بررسى بيشترى درباره آنها پرداخته است.

ساختار كتاب

كتاب حاضر مشتمل بر دو فصل به شرح ذيل است:
فصل اول به بررسى نصوص و رواياتى اختصاص يافته كه در آنها از تبرك صحابه پيامبر و تابعين به آثار نبوى سخن به ميان آمده است.برخى عناوين اين فصل عبارت است از:
تبرّكهم في تحنيك الأطفال
التبرّك بمسّه ومسحه صلى الله عليه و آله
أسماء الذين مسح رسول اللَّه صلى الله عليه و آله رؤوسهم وبرّك عليهم
التبرّك بشرب دمه صلى الله عليه و آله
تبرك الصحابة بفضل وضوئه وسؤره
التبرُّك بشعره صلى الله عليه و آله
التبرّك بمنبره صلى الله عليه و آله
التبرّك بقبره صلى الله عليه و آله
الاستشفاع بقبره صلى الله عليه و آله
تبرّك الصحابة والتابعين بقبور الصالحين وجنائزهم
و.....
فصل دوم كتاب به بررسى موضوع جواز يا عدم جواز تقبيل(بوسيدن)از جهت شرعى پرداخته شده است.مولف در اين فصل ابتدا به سه نوع بوسيدن اشاره مى كند:
1- بوسيدن از روى شهوت و غريزه جنسى.
2- بوسيدن از روى عطوفت و مهر .
3- بوسيدن به قصد تكريم و احترام مثل بوسيدن دست يا پا و سر نبى يا وصى و يا پدر و مادر و استاد و عالم ربانى.
سپس يادآور مى شود كه همين قسم اخير است كه مورد اختلاف و معركه آراء است ؛برخى آن را جايز و برخى كفر و شرك مى دانند.مولف براى اثبات جواز نوع سوم بوسيدن به مواردى از سيره پيامبر اكرم و صحابه ايشان اشاره مى كند.برخى عناوين مورد بحث در اين فصل به شرح ذيل مى باشد:
الأخبار الدالّة على تقبيل النبي صلى الله عليه و آله أهل بيته
تقبيله صلى الله عليه و آله عليّاً
تقبيله صلى الله عليه و آله فاطمة عليها السلام
تقبيله صلى الله عليه و آله الحسن والحسين وإبراهيم
تقبيله صلى الله عليه و آله عشيرته
تقبيله صلى الله عليه و آله أصحابه وهم أحياء
تقبيله صلى الله عليه و آله أصحابه بعد موتهم
تقبيل الصحابة والتابعين بعضهم بعضاً وهم أموات
تعظيم قبور الأنبياء والأئمّة والصالحين وتقبيلها
و....

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاببازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.