رسانه و ترویج فرهنگ مهدویت

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

انتظار، آمادگي و زمينه‌سازي براي ظهور است و رسالت منتظران هم تحقق جامعه منتظر و آماده است. جامعه‌ منتظر و زمينه‌ساز جامعه‌اي است كه اهداف، روابط و برنامه هاي خود را با مقاصد و خواسته‌هاي امام خويش همسو مي‌كند.

انتظار زمينه‌ساز تحقق عدالت همگاني است. فلسفه انتظار، آماده شدن براي زندگي انساني و آرماني و آماده شدن مردم براي پذيرش ولايت امام معصوم عليه السلام است. ازاين‌رو، رسانه بايد پيشتاز بسيج عمومي براي آمادگي مردم براي پذيرش حكومت اسلامي باشد. بدون شك، اگر نظريه‌اي بخواهد در سطح عموم و نخبگان مطرح شود و به فراخور خود، مخاطب جذب كند، نيازمند فعاليت رسانه‌اي است؛ زيرا نقش اين نهاد حساس و تأثيرگذار در معرفي، تبيين و ترويج نظريه‌ها انكارناپذير است. ازاين‌رو، رسانه اين توانايي را دارد كه مانند مركز قدرتمند فرهنگي، ارزش‌هاي اجتماعي و اخلاقي آموزه‌هاي مهدويت را تبيين و ترويج كند و با بهره‌گيري از فناوري‌هاي ارتباطي، بر نگرش و رفتار مردم تأثير مثبت بگذارد.

اقبال روزافزون مردم به فرهنگ مهدويت و انتظار و عطش رو به تزايد اقشار مختلف به ويژه جوانان براي فراگيري معارف ناب مهدوي اقتضا مي‌كند صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران به عنوان فراگيرترين رسانه ديداري و شنيداري، با اهتمام بيشتري به اين موضوع بپردازد و با ساخت برنامههاي متنوع و جذاب و در عين حال، برخوردار از محتواي متقن و مستدل، نيازهاي مخاطبان ميليوني خود را در اين زمينه برآورده سازد. بايد توجه داشت كه برنامه‌سازي در موضوعاتي آخرالزماني، اگر بدون توجه به بايستههاي تبليغ و ترويج فرهنگ مهدويت و انتظار باشد، اثر مثبت چنداني در جامعه ندارد و خداي ناكرده ممكن است به برخي از ديدگاه‌هاي انحرافي يا افراطي و تفريطي نيز دامن بزند. ازاين‌رو، اداره كل پژوهش‌هاي اسلامي رسانه از سال‌ها پيش تلاش كرده است، چارچوب فكري و ويژگيهاي فرهنگ مهدويت و انتظار را تبيين كند. اثرحاضر با تلاش پژوهشگر محترم آقاي سيدعلي محمدي متكازيني و با هدف پاسخگويي به پرسش‏ها و ابهام‏هاي موجود در زمينه انتظار، مهدويت، آخرالزمان و رجعت تنظيم شده است. اين پژوهش، بازآفريني زحمات بيست ساله ديگر محققان اداره كل پژوهش‌هاي اسلامي رسانه است كه در فهرست ذيل آمده است. ازاين‌رو، ممكن است از لحاظ نگارش متفاوت باشند، ولي سعي شده ارتباط منطقي ميان بخش‌هاي مختلف نوشتار، حفظ شود. اميدواريم اين تلاش مورد استفاده و بهره‌برداري مديران و برنامه‌سازان محترم قرار گيرد.

دفتر پژوهشهاي بنيادي
گروه اعتقادات و رسانه

 

جهت مشاهده و دانلود کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب


بازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.