آیین دادرسی پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سال 1385 به نام پيامبر اعظم صلي الله عليه و آله يكي از الطاف و هديه هاي الهي در اين سال بود و بهانه اي شد براي مطرح شدن شخصيت آن سفير الهي در سال هاي آغازين قرن بيست و يكم.

 

جسارت هايي كه در سال 1384 به ساحت آن حضرت وارد شد و آهنگ تخريب شخصيت آن حضرت و نفرت از آيين ايشان را داشت، نتيجه عكس داد و موجب گرديد تا شخصيت و آيين آن بزرگوار بيش از پيش در گستره رسانه ها مطرح شود: يُريدُونَ لِيُطْفِؤا نُورَ اللّهِ بِأَفْواهِهِمْ وَ اللّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْكافِرُونَ. (صف: 8) مي خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش كنند و حال آنكه ـ گرچه كافران را ناخوش افتد ـ خدا نور خود را كامل خواهد گردانيد. 

پيام روشن اين اهانت ها آن بود كه اهانت كنندگان چون توان و قدرت استدلال در برابر احكام نوراني و منطقي اسلام را ندارند، به توهين و جسارت روي آورده اند. در اين ميان، سخنان پاپ در ميانه هاي سال 1385 بسيار شگفت انگيز بود. وي پيامبر اسلام را «پيامبر خشونت» ناميد و دروغ هاي آشكاري به آن حضرت نسبت داد. با اين حال، بايد دانست امروزه آن تصوير نادرستي كه دشمنان دين در قرن نوزدهم از اسلام براي جهانيان ترسيم كرده بودند، رنگ باخته است و ديگر نظريه «اسلام و شمشير» چندان خريداري در دنيا ندارد.

امروزه اصل اسلامي «لا إِكْراهَ فِي الدِّينِ؛ اجباري براي پذيرش دين وجود ندارد.»1 كاملاً شناخته شده است و تكرار اين سخن كه پيروان محمد صلي الله عليه و آله وظيفه دارند تمام اديان را با شمشير از ميان بردارند، مبنايي جز جهل و تعصب ندارد. گذشته از اين، آيات قرآن نيز اين موضوع را نفي مي كند و بررسي تاريخ فتوحات مسلمانان و مداراي آنها با ملل ديگر به ويژه مسيحيان، گواهي بر اين مدعاست. محمد صلي الله عليه و آله و ياران او با قدرت اخلاقي و آموزه هاي الهي خود به اين پيروزي ها دست يافتند و تنها به قدرت شمشير متكي نبودند. 

همان گونه كه مي دانيد، اين سخن به معني انكار جهاد و پيكار با دشمنان، در آموزه هاي اسلامي نيست، بلكه مقصود اين است كه ايده اساسي حضرت محمد صلي الله عليه و آله، تهاجمي و جنگ طلبانه نبود، بلكه جنگ هاي او نيز در راستاي حمايت از مستضعفان و دفاع از حريم اسلام بود. آن حضرت حتي در ميدان هاي جنگ نيز اخلاق و انسانيت را سرلوحه كار خود قرار مي داد. به همين دليل، پيروان خويش را از كشتن زنان و كودكان و پيران و بريدن و سوزاندن درختان باز مي داشت. در جريان فتح مكه نيز با آنكه بي مهري هاي فراواني از مردم آنجا ديده بود، همه آنها را بخشود و شعار اصلي مسلمانان در آن روز اين بود:

«اليوم يوم المرحمة؛ امروز روز بخشش است». تهمت زني هاي نارواي دشمنان نشان مي دهد كه دستاني در پشت پرده، اين جريان را هدايت مي كند؛ چون نفوذ و گسترش روزافزون اسلام تا قلب اروپا و امريكا، آنان را به هراس افكنده است. اين دست و پا زدن ها نه تنها آنها را به اهداف شوم شان نرسانده، بلكه فرصتي فراهم آورده است تا انسان هاي آزادانديش بيش از پيش با شخصيت و آموزه هاي حضرت محمد صلي الله عليه و آلهآشنا شوند. 

نوشته حاضر جستاري است هر چند نارسا درباره شيوه هاي دادرسي حضرت محمد صلي الله عليه و آله كه در چندين فصل گرد آمده است.

پس از بيان اهميت دادرسي، به ويژگي هاي دادرسي پيامبر نگاهي كلي مي افكنيم و با شيوه هاي دادرسي موجود در آن زمان مقايسه مي كنيم. تبيين شرايط دادرس از نظر پيامبراكرم صلي الله عليه و آله و اصول و قواعد دادرسي آن حضرت در كنار برشمردن آسيب هاي دادرسي، ما را به آيين دادرسي پيامبر بزرگ اسلام رهنمون مي سازد.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب


بازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.