اخلاق اجتماعی در صحیفه سجادیه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نيايش، نياز فطري انسان هاست. آنگاه كه آدمي خسته از عالم خاك، راه آسمان ها، را مي جويد، با بُراق دعا و نيايش و برقراري ارتباط با معبود، تن و جان خويش را در زمزم دعا شست وشو مي دهد.

دعاهاي مأثوره از معصومان عليهم السلام به مدد او مي آيند و گلستان وجودش را خوشبو و نوراني مي سازند. در ميان اين دعاها، صحيفه سجاديه امام زين العابدين عليه السلام كه بحق، زينت نيايش ها و محبوب نيايشگران است، زبان بياني و محتوايي ناب دارد. اين دعاها در بردارنده بهترين و متعالي ترين مضمون ها در اخلاق فردي و اجتماعي هستند.

امام عليه السلام با فراست تمام و با در نظر گرفتن شرايط زماني، معارف ناب شيعه را در قالب دعا براي آيندگان به يادگار نهاده است.

در حقيقت، اين كتاب بر ارتباط انسان با خدا، خود و ديگران تأكيد دارد و پژوهشگر ارجمند، جناب آقاي حميدرضا حق شناس، اين نوشتار را با رويكرد اخلاق خانوادگي ـ اجتماعي و ارتباط انسان با ديگران تنظيم كرده است. ايشان در زمينه اخلاق خانوادگي؛ اخلاق زناشويي را در زمينه هاي رعايت حسن خلق بين زن و شوهر، اخلاق والدين در برابر فرزندان و اخلاق فرزندان در برابر والدين را بازگو مي كند.

در چشم انداز اخلاق اجتماعي نيز ارتباط با خويشاوندان، رابطه با دوستان و همسايگان، چگونگي برخورد با سالمندان و خردسالان و چگونگي برخورد با مردم و نيازمندان را بررسي مي كند.

سپس با اشاره اي به اخلاق حكومتي در زمينه اخلاق حاكمان با مردم و اخلاق مردم با حاكمان مطالبي را بازمي گويد. امتياز بارز اين اثر، در اين است كه پژوهشگر تلاش مي كند مسئوليت هاي رسانه ملي را در زمينه پرورش اخلاق خانوادگي، اخلاق اجتماعي و اخلاق حكومتي گويا سازد و آن را دست مايه برنامه ريزان و برنامه سازان ارجمند قرار دهد. اميد است كه تلاش هاي ايشان، مورد استفاده بهينه برنامه سازان گرامي قرار گيرد.

 

جهت مشاهده و دانلود کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاببازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.