از دین دنیوی تا آستان قدرت: نقد کتاب از شاهد قدسی تا شاهد بازاری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کتاب  از دین دنیوی تا آستان قدرت: نقد کتاب از شاهد قدسی تا شاهد بازاری

نویسنده احمدرضا یزدانی مقدم

تهیه کننده مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما

تاریخ، آوردگاه اندیشه ها و میدان آرای مکتب ها و جایگاهِ عرضه افکار گوناگون است، شناخت و پاسداشت راستی و حقیقت بس دشوار است و ساحت آموزه های دینی را پاس داشتن و حق گویی و حق مداری در گردونه های گونه گون تضارب اندیشه دشوارتر، در این میان، مرزداران هوشیار دین با تفسیر درست از دین می کوشند تا غبارها را از ساحت اندیشه های دینی بزدایند و شفافیت طریق را به ارمغان آورند.

خوشبختانه ما وارث منابع گران سنگی هستیم که از چشمه های زلال وحی جوشیدن گرفته و پاسخ گوی عصرها و نسل هاست. بر این باوریم که اسلام می تواند گره های حیات آدمی را به سرانگشت عقل و تدبیر بگشاید و پهنه تاریک هستی را با خورشید وحی نورانی سازد.

بنابراین، بر پژوهشگران و عالمان دینی است که همراه با دگرگونی های زمانه، برای یافتن پاسخ های متناسب با نیازهای انسان ها در جنبه های گوناگون مادی و معنوی بکوشند. البته باید دانست تخصصی بودن مباحث و قداست دین می طلبد که انسان در بیان نظر خود محتاط باشد و بدون مستمسک قوی به محدوده دین و قرفگاه آن قدم ننهد. بدین گونه است که پژوهشگر متخصص و متعهد دینی، حریم دین را از شر و فتنه دگراندیشان، زود باوران و مغرضان پاس می دارد و صد البته کسانی که در این وادی تلاش می کنند، بی اجر و ثواب نخواهند ماند.

بنابراین، پاسخ گویی به شبهه ها از برترین تلاش های فرهنگی است که گروهی از پژوهشگران توانا، کمر همت بر بسته و تلاش های علمی خویش را ره توشه مشتاقان ساخته اند. در این میان، شایسته است از تلاش های محققانه جناب حجت الاسلام و المسلمین احمدرضا یزدانی مقدم سپاس گزاری کنیم که کوشش های بی دریغ شان تهیه این مجموعه را ممکن ساخته است. این پژوهش در زمینه نقد اندیشه ها، تلاشی است هرچند ناچیز در مسیر پیرایش نظریه ها و اندیشه های دینی از کژی و ناراستی امید که در نگاه بهره وران، سودمند افتد.


عناوین اصلی کتاب شامل:

گزارشی کوتاه از مجموعه مقاله های «از شاهد قدسی تا شاهد بازاری»

ارزیابی نظریه سکولاریزاسیون

عرفی شدن سنت ها

عرفی شدن ایدئولوژی ها

عرفی شدن گفتمان

گزیده ای از شاهد قدسی تا شاهد بازاری

 

جهت مشاهده و دانلود کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب


بازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.