اصول و شاخصه های تمدن نبوی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کتاب اصول و شاخصه های تمدن نبوی

نویسنده : سیدرشید صمیمی

تهیه شده : در مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما

موضوع : محمد صلی الله علیه و آله، پیامبر اسلام ، دیدگاه های سیاسی و اجتماعی ، اسلام و دولت

ارزشمندترین صفحه های تاریخ، به سرگذشت ارزشمندترین شخصیت های تاریخی اختصاص دارند؛ زیرا زندگی این افراد فراز و نشیب های بسیاری دارد و سرشار از حوادث و تجربه های تلخ و شیرینی است که هر جنبه ای از زندگی آنها برای اهل خرد، پندآموز و هشداردهنده است.

در میان این شخصیت ها، نام پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمد بن عبدالله صلی الله علیه و آله، جلوه و جذابیتی ویژه دارد. در طول تاریخ، زندگی هیچ کس به اندازه زندگی آن حضرت پرفراز و نشیب و پرحادثه نبوده است و هیچ یک از

بزرگان نتوانسته اند در زمانی کوتاه، نه تنها در جامعه خود، بلکه در سراسر جهان، همانند آن حضرت به سرعت، محبوبیت، نفوذ و اقتداری معنوی کسب کنند.

پیامبر خدا توانست با راه یابی به فرهنگ های گوناگون و  اجتماع، مهم ترین و جامع ترین اصول و شاخصه ها، پی گیری شود که از ویژگی هایی مانند:

جامعیت، جاودانگی و استحکام بهره مند بوده اند و به عنوان ارکان همه آموزه های وحیانی پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله مطرح هستند.

موارد دیگر نیز به گونه ای با این اصول مرتبطند یا زیر مجموعه آن هستند. پس مراد از تمدن نبوی، تمدن درخشانی است که ارکان آن بر اساس قرآن و سنت نبوی استوار است.

اهمیت این پژوهش به منظور معرفی آموزه های الهی اسلام و آشنا ساختن اندیشه های جست وجوگر با ویژگی های ارزنده آن بیشتر نمودار می شود و حتی در زمینه نشان دادن نقاط ضعف یا قوت تمدن جدید، می تواند به عنوان معیارهای ارزیابی در نظر گرفته شود، چون این ملاک ها انسانی، فرازمانی و فرامکانی اند ضمن آنکه به مسلمانان اعتماد به نفس می بخشد، به جهان اسلام را در برابر این موج سهمگین ناتوان تصور می کنند. در نتیجه، هر گونه تلاشی را در راه تحکیم روابط مسلمانان و نیز اقتدار جهان اسلام، اقدامی نابخردانه و بی فایده می پندارند؛ چون در دیدگاه این افراد خواه جهان اسلام و مذاهب موجود در آن پراکنده باشند خواه به صورت امت واحده مستحکم درآیند، تفاوتی نیست و چون جهان سوم که بیشترشان ملت ها و دولت های اسلامی است، فاقد هرگونه امکانات صنعتی و حتی اندیشه پیشرو و سازنده است، مقاومت، وحدت و انسجام یک عده افراد ناتوان و بدون فکر و امکانات، تأثیری در روند فزاینده و متعالی حرکت مدرن نخواهد داشت.

این نوع اندیشه ناشی از ناآگاهی از آموزه های واقعی اسلام است و راه علاج این بیماری روحی و روانی، جز با شناخت و آگاهی از آموزه های نبوی امکان پذیر نیست. بدین ترتیب تلاش به منظور شناخت و عملی ساختن در این نوشتار، نویسنده کوشیده است با استفاده از آیات قرآن و سیره گفتاری و رفتاری رسول اکرم صلی الله علیه و آله، این جنبه ها را بررسی کند. البته می توانستیم از گفتار و سیره رفتاری ائمه معصومین علیهم السلام نیز در این باره استفاده کنیم، ولی ازآن رو که پژوهش حول موضوع پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله متمرکز است، وارد بحث های دیگر نشدیم. امیدواریم این پژوهش که به نام نامی فخر آفرینش، پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله آراسته است، مورد استفاده خوانندگان و مخاطبان قرار گیرد.

عناوین اصلی کتاب شامل:

عوامل پیدایش، شکوفایی و گسترش تمدن نبوی؛

اصول و شاخصه های فرهنگی تمدن نبوی؛

اصول و شاخصه های سیاسی تمدن نبوی؛ 

اصول و شاخصه های اقتصادی تمدن نبوی؛

اصول و شاخصه های اجتماعی تمدن نبوی؛

 

جهت مشاهده و دانلود کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاببازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.