اعتدال سیاسی و نقش رسانه در پیدایش و توسعه ی آن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کتاب اعتدال سیاسی و نقش رسانه در پیدایش و توسعه آن

نویسنده: سعید کریمی

ناشر: مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما

پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله پس از تشکیل جامعه ی پویای اسلامی، توانستند با تکیه بر ارزش های مثبت و ویژگی های مشترک و به کار بستن سیاست فعال، شالوده ی وحدتی فراگیر را بنیان نهد. اسلام به عنوان یک دین و آیین اجتماعی، آرمانی جهان شمول برای نوع بشر دارد. هدف متعالی اسلام، رسیدن به یک امّت واحد یا جامعه ی همگون است. در این نظام فکری، مرزهای جغرافیایی، سیاسی و رنگ و نژاد و ویژگی های قراردادی و اعتباری جامعه ی بشری، جایی ندارند. در این نظام، انسان ها با بستن پیمانِ برادری، به عضویت جامعه ی بزرگ اسلامی در می آیند. البته وحدت آنان، یک اتحاد صرفا سیاسی و مصلحتی برای دست یابی به هدف های مادی نیست، بلکه آنان به وحدت فکری و آرمانی می اندیشند.

در تحقق این هدف، کسانی که به سعادت و ارتقای دین، آرمان، ملّت و جامعه ی خویش علاقه مندند و احساس مسؤولیت می کنند، باید با کوششی پی گیر، گام های اساسی را در این راه بردارند و آغوش خود را برای همکاری و اتحاد با دیگر دین دارانِ متعهد بگشایند. هم چنین زمینه های پیدایش دشمنی، پراکندگی، گسستگی و دوری از هم را بازشناسند تا در پرتو چنگ زدن به ریسمان محکم ولایت، به ساحل وحدت، تعاون، یگانگی و یکرنگی برسند.

روابط ایمانی، روابطی بر پایه ی دوستی و نزدیکی است، نه خشونت آفرینی، قدرت مداری و دگرآزاری. هرگونه بدگمانی و بددلی، زمینه ی جدایی و از هم گسستن پیمان برادری را فراهم می سازد. جامعه اسلامی بدون مشارکت و همکاری و پذیرش مسؤولیت در زمینه های گوناگون فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و... به سوی سعادت و کمال، راه نخواهد سپرد. ارزش و اعتبار جامعه ی انسانی به میزان تعاون، برابری و همبستگی فکری و عملی آنان بستگی دارد و در حقیقت پیوند انسان ها، نشانه ی رحمت خداست.

اما در بُعد سیاسی، تحقق اعتدال سیاسی و نپیمودن راه افراط و تفریط در تصمیم سازی و اقتدار ملی و دینی، مطلوب است. هرچند اسلام اختلاف سلیقه ها را می پذیرد، ولی با هرگونه دودستگی، کارشکنی، جناح بندی و هر ساز و کاری که به تضعیف جامعه ی اسلامی بیانجامد، مخالفت می کند. اسلام توافق همگانی را در پرتو تحمل دیدگاه های مخالف، ارزیابی می کند و در پی ایجاد اعتدال سیاسی است. مکتب اسلام می کوشد با پیش گیری از انحراف ها و حفظ اصول عقیدتی، ارزش ها و نظم اجتماعی، رفتارهای سیاسی را اعتدال بخشد و از هرگونه تنش، درگیری و خشونت سیاسی پیشگیری کند.

در این راستا، صدا و سیما به عنوان یک نهاد آگاهی بخش می تواند بر اساس وظیفه ی فرهنگی _ تبلیغی و گستره ی اطلاع رسانی خود، در تقویت اعتدال و کاهش تنش های سیاسی، نقش مهمی را بر عهده بگیرد. پژوهش گر ارجمند آقای سعید کریمی کوشیده است تا زمینه ی پیدایش اعتدال سیاسی را در جامعه ی اسلامی به وسیله ی برنامه ریزان و برنامه سازان گرامی به وجود آورد.

عناوین اصلی کتاب شامل:

فصل اوّل: پی آمدهای تندروی و اعتدال سیاسی؛

فصل دوم: نقش رسانه ها(بویژه صدا و سیما) در تنش و تندروی سیاسی؛

فصل سوم: نقش صدا و سیما در پیدایش وگسترش عناصراثرگذار براعتدال سیاسی؛

 

جهت مشاهده و دانلود کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاببازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.