افزون طلبی و راه های تعدیل ثروت در اسلام

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کتاب افزون طلبی و راه های تعدیل ثروت در اسلام

نویسنده : مهدی رشیدی

ناشر و تهیه کننده : مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما

 اهمیت مطالعه ژرف و گسترده روان شناختی و جامعه شناختی در زمینه پدیده حرص و افزون طلبی بر کسی پوشیده نیست. ناگفته پیداست که اگر روحیه فزون خواهی در جامعه ای گسترش یابد و به تدریج، به هنجار اجتماعی بدل شود انباشت و نمایش ثروت، فخرفروشی و درخواست امتیازهای ویژه در لایه های مختلف جامعه رخ می نمایاند. در آن صورت، پیش از اینکه ارزش و احترام انسان به محک فضایل اخلاقی و توان مندی های فکری آنها سنجیده شود، به میزان ثروت و سرمایه او ارزیابی می شود. در این حال ، با پدید آمدن شکاف شدید طبقاتی، منزلت های بالا اجتماعی نصیب توانگران و ثروتمندان بی فضل و کمال خواهد شد. جامعه نیز از رشد فکری و تکامل روحی و روانی و توسعه فرهنگی و اقتصادی و... باز می ماند و مسابقه ثروت اندوزی و تجمل گرایی جزو ارزش ها و باورهای نامیمون مردم در خواهد آمد.

آیین حیات بخش اسلام از همان ابتدای بعثت پیامبر گرامی اسلام با آیه کریمه «لَقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَیِّناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْکِتابَ وَ الْمیزانَ لِیَقُومَ النّاسُ بِالْقِسْطِ.  (حدید: 25)، برقراری عدالت در عرصه های مختلف حیات بشری را سرلوحه کار خود قرار داد. اسلام با هرگونه تبعیض و زیاده خواهی به شدت مبارزه می کند و این آموزه در سیره رفتاری و اقتصادی ائمه معصومین علیهم السلام تجلّی یافته است.

انقلاب اسلامی ایران نیز در پرتو راهبری های پیر عدالت گستر، خمینی کبیر رحمه الله، داعیه اجرای آموزه های نورانی الامی را دارد. اکنون نیز شایسته است در سایه رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب که در مناسبت های مختلف، فقر و فساد و تبعیض را عامل انحطاط و تضاد طبقاتی شمرده است و با توجه به عزم جدی رئیس جمهور برگزیده در عدالت گستری، گام های جدی در رفع این معضل برداشته شود. در این میان، زمینه سازی و فرهنگ سازی مناسب اصحاب رسانه بسیار کارساز خواهد بود. امید است در پرتو تلاش همگانی، شاهد برقراری عدالت اجتماعی در عرصه های گوناگون زندگی ملت باشیم.

عناوین اصلی کتاب شامل:

افزون طلبی (حرص)

عدالت اقتصادی و تعدیل ثروت در اسلام

همراه با برنامه سازان؛ کتاب نامه

 

جهت مشاهده و دانلود کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب



بازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.