انسجام اسلامی: زمینه ها، مبانی، موانع و راهکارهای اتحاد اسلامی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کتاب انسجام اسلامی: زمینه ها، مبانی، موانع و راهکارهای اتحاد اسلامی

نویسنده : لطفعلی لطیفی پاکده

تهیه کننده : مرکزپژوهش های اسلامی صداوسیما

موضوع : وحدت اسلامی ،  همبستگی ، جنبه های قرآنی

امروزه در صحنه بین المللی، شاهد رقابتی تنگاتنگ میان دو ایدئولوژی اسلام و سرمایه داری هستیم. در این میدان، مکتب استثمارگر سرمایه داری و لیبرالیسم، برای تحقق هدف های سلطه جویانه و سودمدارانه خود، با هیچ مانعی محکم تر و پیچیده تر از مکتب اسلام روبه رو نیست.امروزه در صحنه بین المللی، شاهد رقابتی تنگاتنگ میان دو ایدئولوژی اسلام و سرمایه داری هستیم. در این میدان، مکتب استثمارگر سرمایه داری و لیبرالیسم، برای تحقق هدف های سلطه جویانه و سودمدارانه خود، با هیچ مانعی محکم تر و پیچیده تر از مکتب اسلام روبه رو نیست.

پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در نظریه پردازی های غرب درباره دین، تحولی بزرگ پدید آورد. نظریه پایان تاریخ «فوکویاما»، و نظریه سیر تطور بشر «اگوست کنت» پس از دوران قرون وسطی، از برجسته ترین نظریه های غرب درباره دین بود. پس از آن، نظام غرب در دوران مدرنیسم، با تکیه بر دیدگاه های پوزیتویستی و سکولاریستی، دین را در زندگی انسان به حاشیه راند. ازاین رو، وقوع انقلابی دینی در ایران که افکار لیبرالیستی امریکا بر آن حاکم بود و در پی آن، اعلام شکست مدرنیزم لیبرالیستی، برای غرب غیرمنتظره بود. این انقلاب، بازخوانی دین در بالا ترین سطح اجتماعی به شمار می آمد که غرب را در عرصه نظریه پردازی های سیاسی و اجتماعی، به چالشی جدی کشاند.

بنابراین، طبیعی بود که غرب برای بازگشت به جایگاه اندیشه ای خود و جلوگیری از صدور انقلاب که به دین گرایی در جهان می انجامید، به هر اقدامی دست بزند. سردمداران نظام غرب که می پنداشتند تلاش های آنها برای منزوی کردن دین در جوامع اسلامی نتیجه داده است، برای انحراف و نابودی درباره تمدن اسلامی به راهکارهای جدید روی آوردند. آنها برای این منظور، هیچ سیاستی را بهتر از حربه دیرینه استعمار پیر که بر شعار «تفرقه بینداز و حکومت کن» استوار بود، نیافتند. البته در نسخه جدید این نظریه، آن را به «تفرقه بینداز و نابود کن» تبدیل کردند.
ازاین رو، در این برهه حساس، هوشمندی تمام مسلمانان در رویارویی با توطئه های دشمنان، لزوم و اهمیت بیشتری دارد، ولی با توجه به حوادث و جریان های حاکم بر صحنه بین الملل، می توان دریافت که هدف اصلی تهاجم های استکبار جهانی، انقلاب اسلامی ایران است. در این شرایط حفظ «وحدت ملی و انسجام اسلامی» بسیار ضروری و نخستین شرط لازم برای پیروزی است.
مرکز پژوهش های اسلامی، برای انجام این رسالت، اثر حاضر را برای برنامه سازان آماده کرده است، با این امید که آنها از تلاش های پژوهشگر گرامی، جناب آقای لطف علی لطیفی پاکده در این مسیر نهایت استفاده را داشته باشند.

عناوین اصلی کتاب شامل:

فصل اول: کلیات؛

فصل دوم: زمینه های وحدت جهان اسلام؛

فصل سوم: مبانی اتحاد اسلامی (ملی _ جهان اسلام)؛

فصل چهارم: جلوه ها و نمادهای اتحاد اسلامی؛

فصل پنجم: موانع و راهکارهای اتحاد و انسجام اسلامی؛

فصل ششم: نقش رسانه در ایجاد و تقویت وحدت؛ کتاب نامه

 

جهت مشاهده و دانلود کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاببازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.