اهداف فرهنگی در جنگ نرم رسانه ای (رسانه ملی و الگوها)

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

کتاب اهداف فرهنگی در جنگ نرم رسانه ای (رسانه ملی و الگوها)

نویسنده : سیده صدیقه حسینی

مشخصات نشر : قم: صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، مرکز پژوهش های اسلامی

موضوع : جنگ نرم ، رسانه های گروهی و جنگ ، جنبه های سیاسی

جنگ نرم با پشتوانه قدرت نرم انجام می گیرد. بنابراین، باید به تمامی ابزارهای حامل قدرت نرم به عنوان ابزارهای جنگ نرم توجه و آنها را شناسایی کرد. این ابزارها، انتقال دهنده پیام ها با اهداف خاص هستند. در عصر ارتباطات، با تنوع ابزاری برای انتقال پیام از یک نقطه به نقطه دیگر روبه رو هستیم. رسانه یعنی رادیو، تلویزیون و مطبوعات؛ عرصه های هنر شامل سینما، تئاتر، نقاشی، گرافیک و موسیقی؛ و انواع سازمان های مردم نهاد و شبکه های انسانی، ابزار جنگ نرم به شمار می آید. با توجه به اینکه در جنگ نرم از ابزار گوناگونی استفاده می شود، به همان نسبت گروه های مختلفی از جمله جوانان، سیاست مداران، نخبگان، احزاب و قشرهای مردم را هدف قرار می دهد.

افزون بر این، در جنگ نرم از ابزارهای رسانه ای، فرهنگی و علمی بهره برده می شود و پوشش آن برای طبقات مختلف، بیشتر و متفاوت تر است. جنگ رسانه ای می تواند بر توده های مردم اثر گذارد و به همین شکل در جنگ علمی نخبگان را هدف قرار دهد. افراد مورد نظر جنگ های نرم، وابسته به هدف جنگ های نرم نیستند، بلکه به دلیل اینکه در جنگ نرم از ابزارهای گوناگونی استفاده می شود، افراد بیشتری درگیر آن می شوند، ولی در جنگ سخت که تنها ابزار نظامی کاربرد دارد، فقط گروه های نظامی (و در موارد معدودی غیرنظامیان) در طرف مقابله قرار می گیرند.

به این ترتیب، عرصه های «تهدید نرم» عرصه فرهنگی، سیاسی و اجتماعی است. تهدیدهای فرهنگی که از آن با عنوان تهاجم فرهنگی یا تهدید نرم یاد می شود، به دنبال ایجاد انواع بحران های فرهنگی _ سیاسی در جامعه، برای رسیدن به هدف ها و غرض های سیاسی است. هدف اصلی از این نوع تهدید، حذف باورمندی جامعه، سلب اراده و روحیه پایداری و در مجموع، استحاله فرهنگی و سیاسی است. در این نوع تهدید تلاش می شود ملتی دارای آرمان را، به ملت بی آرمان تبدیل کنند تا به دست خود، الگوهای رفتاری خویش را در عرصه های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی به چالش کشانند. امروزه تهدید نرم، اثرگذارترین، کارآمدترین، کم هزینه ترین و در عین حال، خطرناک ترین و پیچیده ترین نوع تهدید بر ضد امنیت ملی کشور است؛ چون می توان با کمترین هزینه و با حذف لشکرکشی و از بین بردن مقاومت های فیزیکی به هدف رسید؛ زیرا با عواطف، احساسات، اندیشه، باور، ارزش ها و آرمان های یک ملت و نظام سیاسی ارتباط دارد. ابعاد این جنگ و تهدید، گسترده تر و ویران گرتر است؛ زیرا دین، فکر و آرمان ملت ها را آماج تهاجم خود قرار می دهد.

تهدید نرم به روحیه و روان ملت ها، به عنوان یکی از عوامل قدرت ملی خدشه وارد می کند، عزم و اراده ملت را از بین می برد و مقاومت و دفاع از آرمان و سیاست های نظام را تضعیف می کند. فروپاشی روانی ملت می تواند مقدمه ای برای فروپاشی سیاسی _ امنیتی و ساختاری آن باشد. بر این پایه، یک کشور می تواند به مقاصد مورد نظر خود در سیاست جهانی برسد؛ چون کشورهای دیگر، ارزش های آن را می پذیرند، از آن پیروی می کنند، و تحت تأثیر پیشرفت و آزاداندیشی آن قرار می گیرند. بنابراین، قدرت نرم، توانایی کسب آنچه می خواهید از طریق جذب کردن، نه از طریق اجبار یا پاداش است. این شیوه غیرمستقیم رسیدن به نتایج مطلوب، چهره دوم قدرت است. به تعبیر دیگر، قدرت نرم به برنامه هایی گفته می شود که هدف آنها اطلاع رسانی یا نفوذ در افکار عمومی دیگر کشورهاست. ابزارهای عمده در این رابطه عبارت است از: رسانه های مکتوب، فیلم های سینمایی و تلویزیونی و مبادلات فرهنگی.

عناوین اصلی کتاب شامل:

فصل نخست: کلیات پژوهش، چارچوب نظری، مفاهیم و متغیرها؛

فصل دوم: فرهنگ و نقش آن در تثبیت هنجارهای اجتماعی و سیاسی؛

فصل سوم: اهداف فرهنگی در جنگ نرم رسانه ای و ابزارها و راهکارهای مقابله با آن؛

فصل چهارم: الگوهای رسانه ای در مقابله با جنگ نرم؛

 

جهت مشاهده و دانلود کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاببازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.