ایده پردازی و موضوع یابی رسانه ای «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی»

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

کتاب ایده پردازی و موضوع یابی رسانه ای «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی»

نویسنده : محمدکاظم جعفرزاده فیروزآبادی

مشخصات نشر: قم: صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، مرکز پژوهشهای اسلامی

موضوع : تلویزیون - رادیو -- پخش برنامه های مذهبی -- اسلام - رشد اقتصادی -- اسلام و اقتصاد - اسلام و کار - نوآوری

جهش علمی جمهوری اسلامی ایران در علوم پایه و فن آوری های برتر و راهبردی و علوم دانش بنیان همانند انرژی هسته ای، نانو فن آوری، زیست فن آوری، فن آوری هوافضا، فن آوری اطلاعات و ارتباطات، فن آوری زیست محیطی، علوم و فن آوری های شناختی، سلول های بنیادی، انرژی های تجدیدپذیر (نو) و گیاهان دارویی نشان می دهد نظام جمهوری اسلامی ایران در مسیر توسعه و پیشرفت علمی و اقتصادی، گام های بلندی برداشته است؛ به گونه ای که توانسته است در برخی موارد انحصار تولید برخی محصولات خارجی را از بین ببرد و اعجاب ناظران را برانگیزد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران با شناخت صحیح و دقیقی که از توان مند ی های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و شرایط فعلی کشور دارد، بارها در سخنرانی های خود بر اهمیت و لزوم توجه به علوم و فن آوری های برتر و راهبردی و دانش بنیان تأکید کرده است و آن گونه که از سخنان ایشان برمی آید، در شرایط کنونی کشور، «تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی»، طرح عملیاتی جهاد اقتصادی است که از سال گذشته آغاز شده است.

بنابراین، وظیفه همگانی اقتضا می کند «تولیدمحوری» شاخص همه سیاست های اقتصادی ما باشد و از تولیدات ملی (با مصرف تولیدات داخلی) حمایت کنیم.
در این پژوهش تلاش شده است با ایده پردازی درباره مسائل اقتصادی قرآن، علوم و فن آوری های برتر و راهبردی و تبیین موضوعات و ریز موضوعات متعدد همراه با ایده های مرتبط با آنها، افق های جدیدی را فراروی برنامه سازان رسانه ملی قرار داده شود.

پژوهش حاضر دارای این ویژگی هاست:

1. ایده پردازی درباره مسائل کاربردی موضوع سال «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی»؛

2. تبیین مسائل اقتصادی قرآن با رویکرد ایده پردازی که ناظر بر تولید و عوامل تولید و مسائل مرتبط با آن است؛

3. تبیین علوم و فن آوری های برتر با رویکرد ایده پردازی؛

4. موضوع یابی کاربردی برای برنامه سازان محترم در فن آوری ها، علوم پایه، مراکز علمی و پژوهشی(پژوهشگاه ها و پژوهشکده ها) که در پایان کتاب (مبحث سخن آخر) آورده شده است.

5. مطالب این پژوهش به گونه ای نظم یافته است تا برنامه سازان محترم بتوانند استفاده های مورد نظر خود را از آن ببرند؛

6. ارایه مطالب اقتصادی قرآن و بیان فن آوری ها و علوم پایه و کاربردی در فصلی دیگر نشان می دهد در کنار توسعه و پیشرفت و فن آوری های امروزی نباید از معارف الهی قرآن درباره مسائل اقتصادی غافل شد؛

7. برخی از موضوعاتی که ارایه شده است، به دلیل کلی بودن و ویژگی های خاص آن در انتهای فصل اول آورده شده است تا مقدمه ای برای ورود به مباحث اصلی کتاب باشد.

8. درباره ساختار این کتاب باید دانست که فصل اول این پژوهش به تعریف مفاهیم، راهنمای فرم های ایده یابی و پیش درآمد ی بر موضوعات اصلی اشاره دارد. فصل دوم، درباره قرآن و اقتصاد است که در نه مبحث ارایه شده است که به اهمیت تولید و هدایت های قرآنی در تولید، عوامل تولید و سرمایه گذاری و تشویق به آن و نقش وحی در تولید می پردازد.

فصل سوم بر فن آوری های برتر و علوم پایه، کاربردی و دانش بنیان تأکید کرده است.
در فصل چهارم برخی از مراکز علمی و پژوهشی موفق در عرصه علوم جدید و فن آوری های نو معرفی شده اند.

9. درباره مستندات این پژوهش گفتنی است که؛

الف) منابع فصل اول، در پاورقی آمده است.

ب) منابع مطالبی که در جدول در فصل های دوم، سوم، چهارم و بخشی از فصل اول آمده است؛

به گونه ای ویژه پس از مطالب «تشریح مؤلفه های مضمونی» آورده ایم.

گفتنی است که منشأ اولیه ایده های برنامه ای نیز ناشی از همین منابع است که خلاقیت نگارنده نیز با آن عجین شده است.

ج) قطب نمای ما در تبیین فن آوری های برتر، علوم پایه و کاربردی در فصل سوم و چهارم و ارائه موضوعات و معرفی مراکز علمی و پژوهشی در مبحث سخن آخر (بخش های جیم و دال)، «سند نقشه جامع علمی کشور»، (اولویت های «الف» در فن آوری، علوم پایه و کاربردی) بوده است.

در سرآغاز نوشتار از استادان و عزیزانی که در این اثر ما را یاری رساندند، صمیمانه سپاسگزاری می کنیم.

استاد معزّز جناب حجت الاسلام آقای سلمان رضوانی با قبول زحمت ارزیابی و ارایه رهنمودهای اصلاحی، بر غنای این اثر افزود.

جناب آقای محمدمهدی قربانی در گردآوری مطالب ما را همراهی کردند و همچنین از ویراستار محترم ابوذر هدایتی و محمدجواد حق پرست، طراح جلد کتاب قدردانی و از خداوند منّان برایشان توفیق روزافزون طلب می کنم.


عناوین اصلی کتاب شامل:

فصل اول: کلیات؛

فصل دوم: قرآن و اقتصاد؛

فصل سوم: فن آوری و علوم پایه و کاربردی؛

فصل چهارم: معرفی برخی از مراکز (فن آوری) علمی پژوهشی؛

سخن آخر؛ کتاب نامه

 

جهت مشاهده و دانلود کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاببازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.