حدیقه الشیعه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفى اجمالى:

«حديقة الشيعة»، كتابى كلامى به زبان فارسى، تأليف ملا احمد بن محمد نجفى مقدس اردبيلى(م 993 ق) است. اين كتاب داراى دو جلد است كه دربارۀ اهل بيت عليهم السلام و فضائل بى‌شمار آنها براساس كتب معتبر اهل سنت و شيعه به بحث و بررسى مى‌پردازد و دلائل عقلى و نقلى بر امامت ائمۀ اطهار عليهم السلام را با قلمى ساده و روان توضيح مى‌دهد. اين كتاب داراى مجلّد ديگرى نيز هست كه به زندگانى و حالات پيامبر اكرم(ص) مى‌پردازد؛ اما تاكنون به چاپ نرسيده است.

ساختار و گزارش محتوا:

در حديقة الشيعۀ، نويسنده به شرح معنى امامت و اوصاف و شرايط امامان پرداخته، آن‌گاه شرح حال يكايك امامان را از اميرالمؤمنين(ع) تا امام عصر(عج) ذكر مى‌كند. در بخشى از كتاب مؤلف به ذكر مطاعن مشترك خلفاى سه‌گانه پرداخته و در ادامه طى فصولى جداگانه و مستقل مطاعن ويژۀ هر يك از آنها را ذكر مى‌كند. وى همچنين فصلى را به ذكر مطاعن ويژۀ معاويه و بنى‌اميه اختصاص داده است.

در فصلى ديگر از كتاب نويسنده معجزات و قضاوت‌هاى شگفت حضرت على(ع) را ذكر مى‌كند.

نويسنده ضمن بيان شرح حال و زندگانى امام جعفر صادق(ع) كه همزمان با پيدايش تصوف اسلامى بوده است، به ذكر يكايك فرقه‌هاى صوفى و افكار و اقوال و آراء ايشان پرداخته و با بيانى تند به ردّ و تشنيع و تقبيح ايشان مى‌پردازد.

اين كتاب از همان سال‌هاى تأليف از ميان كتاب‌هاى فارسى كه در امامت و فضايل امامان عليهم السلام نگارش يافته، از شهرت و مقبوليت خاص و بسزايى برخوردار گشته است و در فهرست‌ها با عناوين حديقة الشيعة في تفصيل احوال النبى و الائمة عليهم السلام، حديقة الشيعة في اصول الدين و زبدة الشيعة في تفصيل أحوال النبى(ص) و الائمه(ع)، معرفى شده است. علت شهرت و مقبوليت حديقة الشيعة غير از ساده و سليس بودن آن، انتساب آن به شخصيتى چون مقدس اردبيلى است. همچنين بخش نكوهش صوفيه و ذكر مطاعن و مفاسد آنها در معروف شدن اين اثر بى‌تأثير نبوده است.

برخى در صحت انتساب حديقة الشيعه، به مرحوم مقدس اردبيلى ترديد كرده‌اند كه براى آگاهى از اين نظريات مى‌توان به مقدمه مصحح نسخۀ حاضر  مراجعه كرد. يكى از اسباب اين ترديد آن است كه در اواسط قرن يازدهم هجرى ملا معز اردستانى(زنده در سال 1058ق.) كه اطلاع زيادى از زندگى او در دست نيست، كتاب كاشف الحق را كه تفاوت مختصرى با حديقة الشيعة دارد، نگاشت و به سلطان ابوالمظفر عبداللّه قطبشاه(م 1083ق) حكمران شيعه مذهب غلكندۀ هند تقديم كرد.برخى از پژوهشگران با تمسك به قدمت نسخۀ كاشف الحق و عدم شناسايى نسخه‌اى از حديقة الشيعة قبل از سال 1058ق صحت انتساب كتاب به ملا معز اردستانى را تأييد كرده‌اند و گفته‌اند حديقة الشيعة تحريف شدۀ كاشف الحق است. اما مصحح حديقة الشيعة معتقد است، حديقة تأليف مقدس اردبيلى است؛ اما به احتمال قوى در فاصله زمانى تأليف آن تا زمان تأليف كتاب كاشف الحق(كه همان حديقة الشيعه است با دخل و تصرف‌هايى) مطالب ضعيفى به آن راه يافته است.

 

 

جهت مشاهده و دانلود کتاب کلیک کنید.....

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاببازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.