آیینه اسرار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفى اجمالى

آينه اسرار: بررسى حديث بناى مسجد مقدس جمكران و ديدار با امام زمان(عج) اثر حسين كريمى قمى، به بررسى تارخيچه مسجد جمكران و توصيف حكايات مربوط به ملاقات با امام زمان(ع) و مكاشفات مؤمنان پرداخته است.

كتاب به زبان فارسى و درسال 1379، به سفارش واحد فرهنگى مسجد جمكران، نوشته شده است.

ساختار

كتاب با پيشگفتار مؤلف در بيان انگيزه تأليف، آغاز شده و مطالب در سه فصل تنظيم گرديده است.

مؤلف بعد از ذكر تاريخچه ساخت مسجد جمكران، صحت و سقم انتساب اين مسجد را به امام زمان(ع) از نظر حديثى، كلامى و تاريخى مورد كاوش و تحليل قرار داده است.

در اين كتاب، از منابع حديثى و تاريخى شيعه استفاده شده است.

گزارش محتوا

فصل اول، بعد از نقل نماز امام زمان(عج) و حديث بناى مسجد، به توجه مراجعى؛ همچون آيات عظام حايرى، بروجردى، گلپايگانى و... به اين مسجد اشاره كرده و ضمن بيان موقيعت مسجد در زمان صفويه، قاجاريه و سى سال پيش از نشر كتاب، چنين نتيجه‌گيرى مى‌كند كه:

1- نام اين مسجد در زمان سابق «مسجد قدمگاه صاحب الزمان(عج)» بوده است.

2- اين مسجد علاوه بر قداست ذاتى، داراى معنويت فوق‌العاده و محل استجابت دعا، بروز كرامات و تشرف بعضى از اولياء الله به محضر امام زمان(ع) مى‌باشد.

3- حديث تأسيس مسجد، از نظر محتوا موافق عقل و نقل است و با قواعد ثابت نيز سازگارى دارد و...

در پايان اين فصل، تعدادى از كراماتى كه براى عده‌اى در اين مسجد اتفاق افتاده، ذكر شده است.

دوم، به منظور جلوگيرى از ورود خرافات و كج‌انديشى‌ها در مسأله ديدار با امام زمان(ع) در دوران غيبت، به نقد و بررسى حكايات مربوط به ملاقات با ايشان پرداخته است.

از جمله اين حكايات، مواردى است كه مربوط به تشرف افرادى؛ همچون علامه بحرالعلوم، ميرزاى شيرازى، آيت‌الله مرعشى نجفى و... مى‌شود.

در سوم، با استفاده از روايات، بخشى از رفتار و عقيده شيعه واقعى ذكر شده است؛ با هدف آن كه پيروان ائمه(ع) و شيفتگان حضرت مهدى(عج) خود را با آن منطبق كرده و ارزيابى كنند.

اين امور عبارتند از: محدوده مأموريت و راه و روش شيعيان، بعضى از نشانه‌هاى شيعه، ارزش و سرانجام شيعه، عقيده اماميه در امر امامت، عقيده شيعه درباره امام زمان(عج) و راه بهره‌مند شدن از آن حضرت در زمان غيبت.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاببازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.