موتمر علماء بغداد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

معرفى اجمالى:

«مؤتمر علماء بغداد»، تأليف مقاتل بن عطيّه حنفى، داماد نظام الملك طوسى از علماء قرن پنجم است. موضوع آن گزارش مناظره دانشمندان بغداد پيرامون امامت و خلافت است كه بين علماى سنى و شيعه به امر ملك شاه سلجوقى كه اهل سنّت و حنفى مذهب بوده، تحت اشراف خواجه نظام الملك وزير ملك شاه برپا شده است.

ساختار

مناظره در عين اختصار حاوى مطالب مهم تاريخى فقهى فلسفى، مخصوصا بحث خلافت مى‌باشد، مباحث مطرح شده در آن به نحوى است كه با استدلال به آيات و احاديث شريفه و ادله قطعيه و مطالب مبرهن و متن سليس قابل درك براى عامه مردم حتى كسى كه عقيده و تلاشى در فهم حقايق نداشته، مى‌باشد.

گزارش محتوا:

مناظره در محضر ملك شاه و جمعى از رؤسا نويسندگان و منشيان، در ماه شعبان با شرايط خاصى بين 10 نفر از علماى اهل سنت و 10 نفر از علما شيعه با ظرفيّت اعلم علماى اهل سنت؛ يعنى شيخ عباسى و عالم بزرگ شيعه حسين بن على علوى در موضوعات زير صورت گرفت عدالت و تكفير صحابه، سب و لعن خلفاء و على(ع)، جمع‌آورى قرآن، خلافت بعد رسول اكرم(ص) تحريفات قرآن، صفات الهى، جبر و تفويض، نبوت، سقيفه، مسئلۀ امامت بعد از على(ع) غيبت و... نتيجه مناظره منجر به گرويدن ملك شاه و جمع كثيرى از اطرافيان و مردم به فرقه حقّه شيعه شد.

نسخه‌شناسى:

به علت عدم دسترسى به خود كتاب كه به زبان عربى است و مقارن قرن پنجم مى‌باشد، متن آن از كتاب موافق الشيعه آیت‌الله احمدى ميانجى جلد 3، صفحه 92 تا 135 كه در سال 1422ق توسط موسسه انتشارات اسلامى در قم به چاپ رسيده، نقل شده است، قبلا هم نسخه‌هايى از آن در بيروت و پاكستان به چاپ رسيده است، كتاب شامل فصل يا بابى و فهرستى نمى‌باشد، فقط در تعليقه مختصرا به آدرس روايات ذكر شده و راجع بعضى از موضوعات توضيح داده شده است.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاببازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.