أمهات المعصومين(ع)

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفی اجمالی

أمهات المعصومين(ع) ، کتابی است به زبان عربی، نوشته سید محمد حسینی شیرازی با موضوعات زنان، تاریخ و کلام شیعه. نویسنده در این کتاب به معرفی مادران چهارده معصوم(ع) از پیامبر اکرم(ص) تا امام زمان(عج) پرداخته است.

ساختار

این اثر متشکل است از: سخن ناشر، مقدمه نویسنده، چهارده فصل، خاتمه و فهرست مطالب.
از جمله منابعی که نویسنده به آنها استناد کرده، عبارت است از: قرآن کریم، کافی، بحار الأنوار، علل الشرائع، إرشاد القلوب، مناقب آل أبي‌طالب، الخرائج و الجرائح، كمال الدين، امالی طوسی، كشف الغمة، خصال، مستدرك الوسائل، تفسیر عیاشی، إعلام الوری و...

گزارش محتوا

ناشر در این کتاب درباره بی‌ثمر بودن بسیاری از صفحات نوشته تاریخ که درباره لهو و لعب بسیاری از پادشاهان ستمگر سیاه شده است یا در بیان زندگی کسانی که شناخته‌شده نبوده و یا تأثیر مهمی در زندگی بشر نداشته‌اند، سخن می‌گوید و کوتاهی مورخین را در نپرداختن به شرح زندگانی مادران معصومان گوشزد می‌کند. او به این وسیله اهمیت نگارش چنین کتابی را روشن می‌سازد و برای ترغیب بیشتر خواننده به مطالعه این کتاب، از نبوغ نویسنده آن، که حدود 1300 اثر دارد سخن به میان می‌آورد
نویسنده، در مقدمه‌اش بر کتاب از عظمت و رفعت شأن مادران چهارده معصوم(ع) سخن می‌گوید و در این میان بیان می‌کند که هیچ‌یک از امهات معصومین(ع) در قدر و منزلت به پای فاطمه زهرا(س) نمی‌رسد. او همچنین مدعی بکارت تمامی مادران چهارده معصوم(ع) حتی حضرت خدیجه(س) قبل از ازدواجشان با پدران معصومین(ع) است. وی سخن مادر امام موسی بن جعفر(ع) (که کنیز بوده است) را مبنی بر عدم تماس بدنی با مولایش (هر وقت مولایش اراده مجامعت و ملامست با او می‌کرد، صورتی مهیب را می‌دید که از این امر منصرف می‌شد) مؤید ادعایش بر بکارت تمامی مادران معصومین(ع) در هنگام ازدواج با پدران چهارده معصوم(ع) می‌گیرد
فصل اول درباره آمنه مادر پیامبر(ص) است. نویسنده در این فصل از نسب وی و مجامعت عبدالله بن عبدالمطلب با آمنه پس از کف نفس از حرام، بیان مراسم خواستگاری و زفاف عبدالله و آمنه، نقشه قتل «زرقاء» با تطمیع «تکنا» آرایشگر آمنه برای جلوگیری از تولد پیامبر(ص)، بارداری او به پیامبر و برکات این امر، اضطراب مشرکان از این میلاد، بشارت ملائکه به آمنه، وفات عبدالله و آمنه و... بحث می‌کند و در پایان فصل، شبهه عدم ایمان آمنه را مطرح کرده و پاسخ می‌گوید
فصل دوم درباره حضرت خدیجه(س)، نسب، کرامات، درخواست ازدواجش به پیامبر و ماجراهای عجیب در مهریه‌اش، بذل تمامی اموال و غلامانش به پیامبر(ص) و صرف تمام اموالش در راه اسلام، اولین زن مسلمان بودن وی، فرزندان خدیجه و پیامبر(ص) و وفات وی، است. در این فصل بیان می‌شود که خدیجه محبوب‌ترین همسر پیامبر خدا(ص) بوده و تمامی فرزندان پیامبر(ص) به‌جز ابراهیم از وی بوده‌اند.
مؤلف، در معرفی فاطمه بنت اسد، پس از ذکر نسب و فرزندان وی، از بشارت تولد امیرالمؤمنین(ع) به او سخن به میان آورده و تولد علی(ع) در دل خا نه کعبه را از امور اتفاقی مسلمانان شمرده است. او روایت سعید بن جبیر از یزید بن قعنب در حالات و کلمات فاطمه بنت اسد در کنار کعبه هنگام وضع حمل علی(ع) را ذکر می‌کند و ایمان او را نتیجه می‌گیرد. نویسنده، از وحی جبرئیل به پیامبر برای استقبال از مولود کعبه، وفات و وقوع قبر فاطمه بنت اسد در بقیع و زیارت‌نامه او صحبت می‌کند. او می‌گوید: فقط سه تن از مادران معصومین(ع) زیارت‌نامه مخصوص دارند: فاطمه زهرا(س)، فاطمه بنت اسد و نرجس خاتون و این امر از نشانه‌های عظمت فاطمه بنت اسد است.
نویسنده درباره حضرت زهرا(س) می‌نویسد: نور وجودی فاطمه زهرا(س) قبل از خلقت آدم بوده است و در شرافت نسبش همین بس که محمد(ص) پدر، خدیجه(س) مادر، علی(ع) همسر و حسنین(ع) فرزندان او هستند.
او ماجرای تنهایی خدیجه به دلیل حمایت از پیامبر(ص) را ذکر می‌کند و به روایاتی درباره هم‌صحبتی جنین درون شکمش فاطمه در این دوران اشاره می‌کند و از یاری‌رسانی ساره، آسیه بنت مزاحم، مریم بنت عمران و کلثوم خواهر موسی بن عمران به او در وضع حمل در شرایطی که تمام زنان قریش ترکش کرده بودند، می‌نویسد. او از نام‌گذاری آن حضرت به فاطمه و زهرا و کرامات آن بانو می‌نویسد و روایاتی را درباره ازدواج علی(ع) و فاطمه(س) و خطبه راحیل در آسمان‌ها می‌آورد. مهریه‌ پنجاه درهمی‌اش را متذکر می‌شود و از ماجرای شهادت آن بانو و هتک حرمت به ساحتش می‌نویسد.
شهربانو مادر امام سجاد(ع)، بانو فاطمه دختر امام حسن مجتبی و مادر امام باقر(ع)، بانو فاطمه ام‌فروه مادر امام صادق(ع)، بانو حمیده مغربیه مادر امام موسی کاظم(ع)، خانم تکتم مادر امام رضا(ع)، خانم سبیکه مادر امام جواد(ع)، بانو سمانه مغربیه مادر حضرت هادی(ع)، خانم حدیث مادر امام حسن عسکری(ع) و نرجس خاتون مادر امام زمان(عج) سایر بانوانی هستند که هریک از آنها در یک فصل جداگانه در این کتاب معرفی شده‌اند.

وضعیت کتاب

کتاب دارای فهرست مطالب می‌باشد. فهرست کتاب در انتهای آن ذکر شده است. منابع و ارجاعات آن در پاورقی آمده است. پاورقی‌ها حاوی مطالب مفیدی در توضیح برخی مکان‌ها، کلمات و مطالب محتوایی کتاب هستند.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب


بازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.