GHBook.ir fa  GHBook.ir ar  GHBook.ir en  GHBook.ir az

انوار الفقاهه فی شرح تحریرالوسیله: کتاب النکاح

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفى اجمالى

انوار الفقاهة فى أحكام العترة الطاهرة: کتاب النكاح اين کتاب در موضوع نكاح (ازدواج) به رشته تحرير درآمده است.
اين مجموعه فقهى حاصل دروس خارج فقه آيت الله ناصر مكارم شيرازى است كه به همت برخى از شاگردان وى گردآورى شده و توسط مدرسه امام على بن ابى طالب(ع) قم منتشر گرديده است.
آدرس منابع مورد استناد مؤلف در پاورقى و فهرست تفصيلى موضوعات در پايان کتاب آمده است.

انگيزه تأليف

آموزش شيوه فقاهت به شاگردان و استفاده اهل فن از فقه استدلالى.

ساختار

ديدگاه‌هاى امام خمينى در کتاب «تحرير الوسيلة» معيار ديدگاه‌هاى فقهى مؤلف است. به روش فقه استدلالى و با استفاده از آيات قرآن و روايات به نگارش درآمده و اقوال فقهاى معتبر شيعه در مسأله مورد نظر منعكس گرديده است.

گزارش محتوا

نخست تعريفى از نكاح و اهميت و استحباب مؤكّد آن ارائه شده و سپس از منظرى قرآنى، فقهى، روايى و اجتماعى به ارزش و اهميت آن پرداخته شده است. پس از آن نگارنده به مسائل مهمى درباره ازدواج همچون اوصاف و بايسته‌هاى همسر(زن و مرد) اشاره كرده و موضوعاتى چون مشاوره در امر ازدواج، آسان‌گيرى امر ازدواج، عروسى كردن در ايام مستحب سال، بيان احكام مربوط به افضاء، احكام استمتاع بردن از زنان، حكم وطى با دختر كمتر از 9 سال، احكام لمس نگاه كردن و لمس زنان محرم، حرمت نگاه به نامحرم، احكام زينت كردن و آرايش نمودن زنان، احكام دست دادن با زنان نامحرم از روى لباس، وجوب پوشش و حجاب براى زنان در قبال نامحرم و بررسى آيات و روايات در اين زمينه، موارد جواز نگاه كردن به زنان در هنگام خواستگارى و احكام شنيدن صداى زن نامحرم را به تفصيل بيان كرده است. نگارنده در اين قسمت از ديدگاهى فقهى به آنها نگريسته است.
در بخش بعدى کتاب به مسائل فقهى مربوط به عقد نكاح پرداخته و معتبر بودن و لزوم انشاء لفظى در نكاح و ديدگاه فقهاى شيعه را در اين باره بيان كرده است.
در همين زمينه نگارندهبه حكم نوشتن صيغه عقد، قرائت صيغه عقد نكاح به زبان عربى، بررسى صيغه قبول و ايجاب عقد نكاح، الفاظ ايجاب و قبول در صيغه نكاح، وكالت و ولايت زوج و زوجه در انشاء عقد نكاح، شروط عاقد در عقد نكاح و لزوم و اعتبار عقل در وى اشاره نموده است. در ادامه به مبحث خيار در عقد نكاح اشاره نموده و خيار در مهريه، عدم فرق در ازدواج دائم و موقت از لحاظ شرائط و قواعد حاكم بر عقد نكاح و شرط اختيار زوجين در صحت عقد نكاح و احكام آنها را از منظر فقهاى شيعه بررسى مى‌نمايد.
فصل بعدى کتاب مربوط به اولياء عقد مى‌باشد كه در آن به بحث درباره ولايت پدر و جد بر زوجين در عقد نكاح و عدم ولايت مادر و برادر در اين زمينه، مستقل بودن دختر باكره و غير باكره در انعقاد عقد نكاح، استقلال پدر و جد پدرى در ولايت در عقد نكاح، شروط صحت تزويج ولى براى عقد نكاح، علل فساد عقد نكاح در ولايت پدر، شرايط عقد فضولى نكاح و موارد صحت و فساد اين نوع عقد در نكاح، شرايط دو طرف عقد نكاح براى اجراى عقد فضولى و تبعات بطلان عقد فضولى نكاح پرداخته است.
در بخش ديگر، مصاديق ازدواج حرام مطرح شده و كسانى كه ازدواج با آنها حرام است معرفى شده‌اند و در صورت حرام بودن ازدواج احكام فرزندى كه از اين نوع ازدواج به ثمر مى‌آيد و ولدالزنا بودن آن مشخص شده است.
نگارنده از منظرى روايى به اسباب حرمت ازدواج پرداخته و مصاديق زنا و ارث بردن فرزند حاصل از زنا و قواعد فقهى مربوط به آن را بيان مى‌كند.
در فصل آخر کتاب، احكام شيردادن و ارتباط آن با نسب فرزند و شرايط رضاعت مطرح شده و مدت زمان شير دادن به كودك، احكام محرميت و عدم محرميت بر اثر رضاعت، مستحبات رضاعت و ساير مسايل فقهى مربوط به شير دادن و رضاعت مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب


بازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.