اهل البیت علیهم السلام سماتهم و حقوقهم فی القرآن الکریم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفى اجمالى:

أهل البيت عليهم السلام، تأليف فقيه محقق شيخ جعفر سبحانى، به زبان عربى است كه به شيوه‌اى روشمند به دفاع از مكتب اهل بيت عليهم السلام پرداخته است.

انگيزه تأليف :

نويسنده در مقدمه دو مورد را برشمرده است:
1-اهل بيت عليهم السلام در قرآن كريم اهميت ويژه‌اى دارد و بسيارى از آيات به اين بزرگواران اختصاص دارد و به همين دليل علماء مذاهب مختلف كتاب‌هايى را تأليف و در آنها مناقب و فضائل ايشان را ذكر كرده‌اند.
2- اخيراً دو كتاب درباره اهل بيت عليهم السلام توجه مرا جلب نمود. يكى كتاب "حقوق اهل بيت عليهم السلام" از ابن تيميه و ديگرى "الشيعه و اهل بيت" از يك نويسنده معاصر.
اين كتاب در صدد است، علاوه بر معرفى آن حضرات و حقوقشان، بعضى از حقوق از بين رفته آنها در اين دو كتاب و به ويژه كتاب اخير را جبران نمايد.

ساختار:

در قرآن كريم لفظ "اهل بيت" دو بار به كار رفته است: در آيه اول خانواده ابراهيم(ع) با اين لفظ مورد خطاب واقع شده است. اما آيه‌اى كه در اين كتاب مد نظر است، آيه دوم است كه در شأن زنان پيامبر نازل شده است و آنها را به تقوى و دورى از دنيا شفارش كرده است. مطالب كتاب پيرامون اين كريمه در سه فصل تنظيم شده است:
1-اهل بيت عليهم السلام كه هستند؟
2-روش و مذهب اهل بيت چه بوده است؟
3-حقوق اهل بيت چيست؟

گزارش محتوا:

در اولين فصل از كتاب چنين مى‌خوانيم كه: معروف بين مفسرين و محدثين آنست كه مراد از اهل بيت در آيه مباركه عترت طاهرين هستند كه رسول اكرم(ص) آنها را در حديث ثقلين معرفى كرده است. علاوه اين كه تحقيق مفاد آيه و تبيين مراد از اهل بيت و انطباقش بر حديث ثقلين بحث پيرامون دو مورد را مى‌طلبد: اهل بيت در لغت و عرف، اهل بيت در آيه مباركه.
نويسنده در بحث لغوى با نقل كلمات اهل لغت چنين نتيجه مى‌گيرد كه اهل بيت در لغت به كسانى اطلاق مى‌شود كه ارتباط محكمى با مرد داشته باشند و از نويسنده سؤال مى‌كند كه چگونه از كلمات اهل لغت اطلاق اصلى اهل را بر ازواج، برداشت كرده است.
در ادامه به نقل آراء مفسرين درباره آيه و مراد از "اهل بيت" پرداخته شده و با برشمردن چهار قرينه، چنين نتيجه مى‌گيرد كه مقصود أئمه اطهار عليهم السلام است.
در روايات فراوانى كه از اهل سنت نقل شده است، پيامبر اكرم(ص) مصاديق اين آيه شريفه را مشخص كرده‌اند كه در سه بخش دسته بندى شده است: رواياتى كه در آنها از أئمه نام برده شده است، رواياتى كه رسول اكرم(ص) اين آيه را بر در منزل فاطمه(س) مى‌خواند، روايات حديث كساء.
اهل بيت در كتب مختلف اهل سنت به فرزندان فاطمه زهرا(س) و زنان پيامبر تفسير شده است كه آوردن نام قائلين هر دو گروه از علماء اهل سنت و نقد آراء گروه دوم و اقوال شاذ به خوبى صورت گرفته است. از مطالب جالب توجه در اين فصل اختصاص صفحاتى از كتاب به اشعار ادباء پيرامون معناى اهل بيت است.
در فصل دوم، در شمارش حالات واختصاصات اهل بيت عليهم به اين عناوين به تفصيل پرداخته شده است:
1- عصمت.
2- محبت در قلوب مؤمنين.
3- استجابت دعاى ايشان.
4- كسب خوشنودى خدا.
5-ايثار.
6-خيرالبريّه و وارثين كتاب.
7-حرمت صدقه بر آنها.
فصل سوم به بررسى آيات و روايات حقوق اهل بيت عليهم السلام بر مؤمنين احصاء شده است.
از جمله اين حقوق است: ولايت، اطاعت، مودت و حبّ، صلوات فرستادن بر ايشان، خمس، فىء، انفال، ترفيع بيوت.
كتاب با نقل بخش‌هايى از كتاب شريف نهج‌البلاغه و عبارات اميرالمؤمنين درباره اهل بيت عليهم السلام خاتمه مى‌يابد.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب


بازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.