از غروب عاشورای حسینی ( علیه السلام ) تا طلوع ظهور مهدی ( عجل الله تعالی فرجه الشریف )

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفى اجمالى

از غروب عاشوراى حسينى تا طلوع ظهور مهدى(عج) اثر حسين احمدى قمى مى‌باشد.

اثر با گردآورى روايات ميان سر سلسله قيام امام حسين(ع) و قيام حضرت مهدى(عج) ارتباط بسيار نزديك و مشابهى بر قرار نموده و از اين منظربه تقابل و تكامل نهضت حسينى و قيام مهدوى نگريسته است.

نويسنده در مقدمه تاريخ اثر را 29 آبان 1385 رقم زده است.

ساختار کتاب

در فرهنگ روايى شيعه، به احاديثى بسيار بر خورد مى‌نمايم كه بين اين دو امام بزرگوار امام حسين(ع) و امام زمان(عج) وجوه ارتباطى زيادى بيان نموده‌اند. وجوه اين ارتباط را مى‌توان ارتباط زمانه آن دو امام(ع) كه انحراف فكرى جامعه، فساد اجتماعى، رواج بى دينى و بدعت در سطح جهانى، مشابه يكديگر است، ياران آن دو از معرفت، محبت و اطاعت نسبت به امام خود بر خوردارند، هر دو سازش ناپذيرند و يك هدف را دنبال مى‌كنند، مولف طى پنج فصل با يك سازماندهى توانسته است، وجه و شكل ديگرى از اين ارتباط و پيوند بين نهضت حسينى و قيام مهدوى را ترسيم كند.

شيوه نگارش مصنف بدين نحو است كه در هر فصل ضمن نقل روايات به ترجمه آن‌ها پرداخته و از آوردن توضيح و تحليل از جانب خود خود دارى و نيز سلسله اسناد روايات را حذف نموده است.

گزارش محتوا

مولف، ابتدا طى روايات متعددى از منابع مختلف به معرفى امام زمان(ع) كه از نسل امام حسين(ع) مى‌باشد، مى‌پردازد. در فصل ديگر به توصيف منجى در كلام امام حسين(ع) و سيدالشهداء در كلام منتقم او(امام زمان(ع)) اشاره مى‌شود.

از جمله اين كه امام حسين(ع) فرمود:((قائم اين امت، نهمين نفر از اولاد من صاحب اين امر است.)) و در ادامه، امام زمان(ع) به عنوان انتقام گيرنده خون امام حسين(ع) و تمام اجداد خود معرفى مى‌شود و اين منتقم بودن حضرت از مسلمات تاريخى و اعتقادى بين مسلمين است.

فصل چهارم، مولف با استناد به زيارت ناحيه مقدسه كه شامل هشت بخش مى‌باشد و گزارش عاشورا است. به شرح ماجراى سوزناك و نحوه شهادت امام حسين(ع) و يارانش از زبان مهدى(ع) نقل و به فارسى ترجمه نموده است. در فصل آخر به مسئله رجعت پرداخته مى‌شود و نخستين كسى كه در رجعت بر مى‌گردد، حسين بن على(ع) است و چهل سال زندگى مى‌كند.

وضعيت کتاب

با پايان فصول، ضمائم قرار گرفته است كه در بر گيرنده داستان‌هايى از تشرفات به محضر امام زمان(ع) مى‌باشد.

از آن جا كه در متن روايات نقل شده، منابع آن در پاورقى‌ها آمده تا خواننده به راحتى بتواند با مراجعه به آن‌ها سلسله سند و تمام روايت را مشاهده نمايد.

کتاب‌نامه در پايان اثر و فهرست مطالب در آغاز آن درج شده است.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاببازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.