GHBook.ir fa  GHBook.ir ar  GHBook.ir en  GHBook.ir az

الامامه فی اهم الکتب الکلامیه و عقیده الشیعه الامامیه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معرفى اجمالى:

«الإمامة في أهم الكتب الكلامية و عقيدة الشيعة الإمامية»، تأليف سيد على حسينى ميلانى، از عالمان معاصر به بررسى موضوع «امامت» از خلال برخى از مهمترين آثار كلامى اهل سنت نظير «شرح المواقف» جرجانى، «المواقف» قاضى عضدالدين الايجى، «شرح المقاصد» سعد تفتازانى و غيره پرداخته و ديدگاه شيعه اماميه اثناعشريه را در اين‌باره بيان كرده است.

ساختار و گزارش محتوا

مجموعۀ حاضر حاوى رساله‌هايى پژوهشى است كه به تحقيق دربارۀ برخى احاديثى كه اهل سنت بدان‌ها در كتاب‌هاى خويش بر موضوع امامت مورد نظر خود استناد مى‌كنند،اختصاص يافته است.عناوين اصلى كتاب عبارتند از:

1-«الطرائف على شرح المواقف»؛ عنوان تعليقاتى است كه مؤلف محترم بر مبحث امامت «شرح المواقف» سيد شريف جرجانى نگاشته است. از اصول دين بودن امامت، تعريف امامت، وجوب نصب امام، شرائط امامت، روش تعيين امام، امام بلافصل بعد از پيامبر، داستان فدك، عصمت فاطمه زهرا(س)، مطاعن ابوبكر، بررسى نصوص بر امامت على(ع) نظير حديث غدير، حديث منزلت و...؛ از جمله موضوعاتى است كه در اين بخش مورد بررسى واقع شده و ديدگاه شارح مواقف دربارۀ آن ردّ و ابطال مى‌گردد.

2-«المراصد على شرح المقاصد» نيز عنوان تعليقاتى است كه مؤلف بر مبحث امامت «شرح المقاصد»، سعد تفتازانى نگاشته است. در اين بخش به عناوينى همچون:تعريف امامت، از اصول دين بودن امامت، روش ثبوت امامت و عناوينى مشابه عناوين موجود در «الطرائف على شرح المواقف» پرداخته شده و ديدگاه شارح مقاصد مورد نقد و بررسى واقع شده است.

3-«رسالة في تحقيق خبر صلاة ابى‌بكر»؛ به بررسى و نقد حديثى كه محدثان اهل سنت دربارۀ چگونگى نماز ابوبكر به جاى پيامبر اكرم(ص) نقل كرده‌اند، مى‌پردازد. بر اساس اين حديث پيامبر(ص) در مرض وفات خود به ابوبكر فرمان دادند كه به عنوان امام جماعت براى مسلمانان نماز بخواند و خود آن حضرت با ساير مسلمانان به ابوبكر اقتدا نمودند. مؤلف اين حديث را از چند جهت شايسته تحقيق و بررسى دانسته است: اولا از آن جهت كه وابسته به احوالات و سيره پيامبر(ص) است.

ثانيا از آن جهت كه قائلين به خلافت ابوبكر، بدان استناد مى‌كنند و ثالثا در احكام شرعى و مسائل اعتقادى از آن بهره مى‌گيرند. مؤلف علاوه بر نقد اسانيد حديث مذكور، اصل قضيه را بنا به دلايلى كذب محض مى‌خواند.

4-«رسالة في تحقيق حديث الاقتداء بالشيخين» نيز رساله‌اى است كه به نقد و بررسى حديثى مى‌پردازد كه اهل سنت از پيامبر اكرم(ص) دربارۀ اقتدا به دو خليفۀ اول، روايت كرده‌اند.

براساس اين روايت، مسلمانان را بعد از خود به اقتدا به اين دو امر فرموده‌اند. بررسى اين حديث از آن جهت حائز اهميت است كه علماى اهل سنت در كتاب‌هاى عقايد و در بحث امامت اين حديث را از قوى‌ترين دلايل بر امامت ابوبكر و عمر پس از رسول خدا(ص) دانسته‌اند؛ اما آيا به راستى اين حديث صحيح است؟ مؤلف در پاسخ به اين پرسش به بررسى و نقد اين حديث پرداخته و تحقيق خود را در سه بخش تنظيم نموده است.

5-«رسالة في المتعتين» مؤلف در اين رساله به نقد و بررسى احاديثى مى‌پردازد كه اهل سنت از پيامبر(ص) مبنى بر تحريم متعۀ زنان و متعۀ حج نقل كرده‌اند.

6-«رسالة في تحقيق سند حديث: سيد كهول اهل الجنّة» به نقد و بررسى سند حديثى اختصاص يافته كه اهل سنت در باب فضائل خليفه اول و دوم نقل كرده‌اند.

7-«رسالة في حديث: اصحابى كالنجوم» كه به نقد و بررسى حديث مذكور از جهت سند و دلالت پرداخته و مؤلف كلمات بزرگان اهل سنت را دربارۀ اين ضعف حديث نقل كرده است.

نسخه شناسى

نسخه حاضر در برنامه به قلم آية اللّه سيد على حسينى ميلانى از عالمان معاصر به نگارش درآمده و در قطع وزيرى با جلد گالينگور در 526 صفحه براى بار نخست در سال 1413ق1372/ش توسط «منشورات الشريف الرضى»، قم، منتشر شده است.

منابع:

1-متن كتاب.

2-سايت آية اللّه سيد على حسينى ميلانى.

 

جهت دانلود و مشاهده کتاب کلیک کنید

حقوق مولفان و ناشران

تمامی محتوای چند رسانه ای(کتاب ،کتاب صوتی، کتاب تصویری،مجلات،روزنامه ها،مقالات،پایان نامه ها) موجود در بازار کتاب دیجیتالی قائمیه با هماهنگی و رعایت کامل حقوق ناشران ، نویسندگان و دریافت مجوز کتبی از آنان به صورت کاملا رایگان عرضه می‌شوند.

 

شبکه های اجتماعی بازار کتاب


بازار کتاب اولین و بزرگترین سامانه دانلود کتاب الکترونیکی رایگان بر خط با هدف در دسترس قرار دادن متون و کتب شیعه راه‌اندازی شده است. به کمک کتابخانه دیجیتالی بازار کتاب به هزاران عنوان کتاب به زبان های مختلف : فارسی ، عربی ، انگلیسی و آذری و غیره .... دسترسی خواهید داشت.


همین حالا اپ بازار کتاب را نصب کنید و کتابخانه خود را با دانلود کتاب های برتر پربار کنید.

با کلیک بر روی این لینک عضو کانال تلگرام ما شوید.